Do režimu Dítě v ohrožení se dostalo 99 dětí. Nenašlo se pouze jediné

25.05.2012 10:18

O tom, jak funguje v Česku takzvaný projekt Dítě v ohrožení, hovoří tisková mluvčí policie, plukovnice Pavla Kopecká. Pokud se její slova dají shrnout, považuje projekt za úspěšný z 99 procent.

Do režimu Dítě v ohrožení se dostalo 99 dětí. Nenašlo se pouze jediné
Foto: Nadace Naše dítě
Popisek: Zprava: plk. Pavla Kopecká, Karel Voříšek a Zuzana Baudyšová

Spoluprací s Nadací Naše dítě, s evropským projektem Missing Children Europe a českým ministerstvem vnitra již před dvěma lety v ČR vznikl projekt nazvaný Dítě v ohrožení. Je součástí Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech (NKMPPD) a napomáhá k rychlejšímu šíření informací o pohřešovaných dětech směrem k široké veřejnosti. Ta se může následně významným způsobem podílet na nalezení a záchraně uneseného či z jiného důvodu pohřešovaného dítěte. 

V kolika případech pohřešovaných dětí byl aktivní tzv. systém Dítě v ohrožení?

„Od vzniku Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech jsme vyhlásili pátrání po 99 pohřešovaných dětech v režimu „Dítě v ohrožení“. Na základě výsledků vypátraných dětí mohu tvrdit, že je mechanismus velice úspěšný. Ze všech 99 dětí jsme zatím nenašli pouze jednu dívenku.“

Jaká jsou v tomto systému kritéria pro vyhlášení pátrání po konkrétním dítěti?

„Kritéria k vyhlášení dítěte v ohrožení jsou poměrně jednoduchá a jasná. Musí se jednat o dítě mladší 18 let (nejčastěji však do 15 let) a jeho vyhlášení ve všech médiích nesnese odkladu. To znamená, že se jedná o dítě velmi malé, které se o sebe neumí postarat, nebo o dítě, které trpí nějakou fyzickou či duševní chorobou, jeho život je závislý na lécích, které nemá apod.“

Která média se na pátrání následně podílejí? Se kterými je systém Dítě v ohrožení propojen?

„Nejčastěji se zapojují zpravodajská média, jako je Česká televize, Český rozhlas a další rádia a televize. Do projektu přistoupily i internetové servery, za což jsme velmi vděční.“

Bude tento systém fungovat také ve spolupráci s mobilními operátory, případně dálničními návěstími, jak se původně plánovalo?

„Systém zasílání SMS zpráv jsme nahradili systémem RSS kanálů a zasílání zpráv do e-mailových schránek. Každý, kdo chce odebírat novinky o pátrání po dětech v ohrožení, může si nastavit svou mailovou schránku tak, aby mu byla zpráva zaslána na mobilní telefon. Pokud jde o návěstí na dálnicích, tak současná právní úprava neumožňuje informace prostřednictvím těchto návěstí zprostředkovat veřejnosti. Navíc to ani nejsou uvedená návěstí technicky schopna zvládnout. Do budoucna však očekáváme vstřícnější krok mobilních operátorů a doufáme, že budeme moci spolupráci navázat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe, olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…