Odchod Rampuly vadí jedné parlamentní straně, naznačil zástupce Zeman

12.06.2012 20:03

Po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) musí Vlastimil Rampula opustit vrchní státní zastupitelství. Případ se tak vrací k pražskému městskému soudu, který musí NSS respektovat. Pavel Zeman to však podle svých slov nebere jako osobní vítězství.

Odchod Rampuly vadí jedné parlamentní straně, naznačil zástupce Zeman
Foto: hns
Popisek: Vrchní zástupce Vlastimil Rampula

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vítá rozhodnutí NSS, který potvrdil jeho slova – Vlastimil Rampula by měl odejít z vrchního státního zastupitelství. „Já to neberu jako osobní vítězství. Jen jsem spatřoval jisté chyby ve vedení,“ prohlásil v Interview ČT24.

Rampula by měl rozhodnutí NSS obdržet v řádu dní, poté bude muset definitivně odejít, protože i podle Zemana musí pražský městský soud respektovat rozhodnutí NSS – důkazy, které měl dispozici, posoudil špatně.

Celé toto rozhodování však trvalo podle některých názorů dlouho, byť Zeman tvrdí, že NSS naopak rozhodl poměrně rychle. Je to první případ, kdy někoho takového odvoláváme, dodal navíc Zeman a poukázal na ojedinělost případu.

„Je v moci jednoho státního zástupce, aby poškodil celou justici v očích lidí,“ posteskl si Zeman. „Státní zastupitelství je orgán, který skutečně bojuje proti kriminalitě, proti zločinu. … A jediná podpora, kterou má, je důvěra veřejnosti,“ dodal. Podle něj však tento případ poškodil image celé české justice. Ta se však už prý vzmáhá a důvěru opět obnovuje, například díky několika politickým kauzám z poslední doby.

S kauzou Davida Ratha je spojována i Lenka Bradáčová, jedna z adeptů na Rampulovo křeslo. Zda ho však nahradí, nechtěl Zeman prozradit. Zároveň její jméno ani nevyloučil.

Zlepšila by Bradáčová dojem o vrchním státním zastupitelství? „Pod Rampulovým vedením vrchní státní zastupitelství nepostupovalo tak, jak by postupovat mělo,“ popisoval Zeman. „Nepřistupovalo příliš aktivně k potírání kriminality.“

Podle něj jeho odvolání i vyvolalo určité znepokojení v „jedné parlamentní straně“. „Nemůžu říct, jestli to byla ochranná ruka, ale určitý protekcionismus to byl,“ dodal. „Státní zástupce není úředník, který poslouchá nějaké pokyny, ale je to svébytný člověk.“ 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…