Má smysl snižovat konkurenceschopnost české vědy? ptá se předseda AV ČR

14.06.2012 17:32

Státní rozpočet na příští rok počítá se snížením financování Akademie věd ČR o 295 milionů korun. To by podle akademiků znamenalo propouštění stovek zaměstnanců nebo ohrožení velkého mezinárodního projektu BIOCEV, který se zabývá výzkumem biotechnologií a biomedicínou. O problematice přišel do pořadu Dvacet minut Radiožurnálu mluvit předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Má smysl snižovat konkurenceschopnost české vědy? ptá se předseda AV ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaměstnanec v laboratoři

Snížení rozpočtu navrhla Rada pro výzkum, vývoj a inovace, vládu teprve čeká schválení tohoto návrhu. Drahoš kvůli tomu už mluvil s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten prý slíbil, že to zváží a případně zruší „tento nesmyslný návrh“.

„Nikdo nám nevysvětlil, proč jsme přišli o půl miliardy. Teď máme přijít o 300 milionů, ale řekli nám, že to je politické rozhodnutí,“ vadí Drahošovi. Rada prý řeší spoustu drobných problémů a nemá čas na koncepční úvahy.

Akademická rada by neměla zavírat ústavy kvůli politickému přání

„Když budu vědět, že ústav není dobrý, tak ho zavřu. Ale Akademická rada by neměla zavírat ústavy jenom proto, aby vyhověla nějakému politickému přání,“ diví se Drahoš.

Ředitel AV ČR popsal, že instituce hospodařila se zhruba 4,5 miliardami korun. „Nejsme ale instituce, která je financovaná výhradně ze státních prostředků. Získáváme peníze také ze zahraničních grantů a část peněz jsme schopni si vydělat díky naší činnosti,“ řekl v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu. 

Má smysl snižovat konkurenceschopnost české vědy?

Podle Drahoše se některé ústavy vypořádaly s předchozím snížením rozpočtu lehce. Nemusely propouštět, protože platy financovaly z vlastních rozpočtů díky různým patentům. „Má smysl zavírat ústavy a propouštět lidi a snižovat konkurenceschopnost české vědy?“ zeptal se v Radiožurnálu.

Předseda AV ČR popsal, co by znamenal výpadek peněz. Došlo by prý k propuštění kolem 450 zaměstnanců, nebo by se zcela přestalo stavět a nakupovat nové přístroje.  „Dále bychom neinvestovali do BIOCEVu a projektu bychom se zbavili. To by ale byla velká mezinárodní ostuda,“ míní Drahoš.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…