ÚS začne opět řešit hazard, Židlochovice podají stížnost

21.06.2012 9:28

Ústavní soud (ÚS) se začne znovu zabývat regulací výherních automatů a videoloterijních terminálů. Židlochovice na Brněnsku zpracovaly ústavní stížnost proti nečinnosti ministerstva financí a tříleté lhůtě v loterijním zákonu. Dnes ji zástupci města doručí na podatelnu.

ÚS začne opět řešit hazard, Židlochovice podají stížnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

¨Židlochovice vyhláškou zakázaly hazard v celém městě, ministerstvo však povolené terminály nezrušilo, informoval dnes ČTK Matěj Hollan ze sdružení Brnění, které bojuje proti hazardu. Podobnou stížnost již schválily také Klatovy a České Velenice na Jindřichohradecku. K soudu ji podají v příštích dnech. ÚS se asi bude věcně zabývat jen jednou stížností, která poslouží jako precedens. "Pokud obce uspějí, bude to znamenat, že všechny obce v celé republice mohou okamžitě regulovat veškeré druhy hazardních přístrojů, i ty povolované ministerstvem," uvedl Hollan.

Automaty prý zvyšují kriminalitu v obci

Židlochovice ve stížnosti navrhují zrušení jednotlivých terminálů. Žádají také zrušení přechodného ustanovení loterijního zákona, kvůli kterému platí vydaná povolení na terminály ještě tři roky. Podle Hollana tak obce do roku 2014 přicházejí o právo regulovat hazard. "Návrh na zrušení přechodného ustanovení vychází z toho, že ÚS loni opakovaně řekl, že tato pravomoc se obcím vzít nedá," uvedl Hollan.

Židlochovický starosta Vlastimil Helma (ODS) nedávno ČTK řekl, že hrací automaty zřejmě mají podíl na zvýšení kriminality ve městě. Od letoška radnice neprodloužila povolení na žádný automat. Ve městě ale působí asi deset provozovatelů, kteří mají od ministerstva financí povolení na terminály. Ministerští úředníci při jednání se starostou argumentovali tříletou přechodnou lhůtou, v níž nelze povolení odebrat.

ÚS loni průlomově v kauzách Chrastavy na Liberecku a Františkových Lázní rozhodl, že obce mohou regulovat výherní zařízení všech typů, včetně centrálně řízených terminálů. Ministerstvo má podle tehdejších nálezů povinnost přehodnotit již vydaná povolení, pokud se ocitnou v rozporu s obecními vyhláškami. Již loni někteří odborníci včetně ombudsmana Pavla Varvařovského vyjádřili domněnku, že ÚS bude muset přezkoumat i novelu loterijního zákona s tříletou přechodnou lhůtou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …