Některá romská sdružení vyzvala k bojkotu pondělní piety v Letech

07.07.2012 17:12

Některá romská sdružení vyzvala Romy, aby se neúčastnili pondělní piety, kterou v místě někdejšího sběrného tábora pro Romy v Letech na Písecku organizuje lidický památník a kde má promluvit premiér Petr Nečas.

Některá romská sdružení vyzvala k bojkotu pondělní piety v Letech
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

Pokud chce vláda uctít romské oběti, měla by prý kromě řady jiných věcí zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí. Uvedl to dnes předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředseda romské Strany rovných příležitostí Čeněk Růžička.

Rétorika politijů je prý rasistická

Autorům prohlášení podle něj vadí to, že pondělní pietní shromáždění za romské oběti z Let organizuje Památník Lidice. Růžička míní, že nemá dost zkušeností, citu a pochopení pro organizování romské tryzny. "Nechceme pietu ve stylu té lidické s vojenskou hudbou. Není třeba organizovat 'konkurenční' vládní připomenutí katastrofy v Letech," uvedl v textu, který má ČTK k dispozici. Prohlášení podle Růžičky reprezentuje i názor dalších romských sdružení, jejichž názvy pod ním jsou: FORUM CZ o.s., SRNMPK o.s., Euroroma o.s., Khamoro o.s., Plzňate o.s.

Pietní shromáždění se v Letech, v místech, kde za druhé světové války romský tábor stál, konalo i v květnu. Organizovali ho podle Růžičky pozůstalí obětí a účastnili se jej velvyslanci, duchovní, zástupci Židů. "Jako zástupce české vlády se účastnila zmocněnkyně Monika Šimůnková, za volené politické zástupce pouze jeden senátor a jedna poslankyně," uvedl Růžička.

Na letském setkání organizovaném pozůstalými se podle něj pravidelně mluví "realisticky a ostře kriticky". "Hovoří se o segregaci romských dětí ve zvláštních školách, o sterilizacích Romek, o protiromských pochodech, o rasistické rétorice politiků parlamentních stran, o zneužívání dotací, které mají Romům pomáhat," uvedl. Vládě se ale podle něj takováto setkání organizovaná Romy "zřejmě nelíbí, a proto památník obětem 'převedla' na památník Lidice".

Tlaky Památníku Lidice

Aktivista Markus Pape dnes ČTK řekl, že "bývalí vězňové koncentračního tábora Lety u Písku a jejich pozůstalí v celé republice více než šedesát let čekají na to", až se jeden z nejvyšších činitelů k táboru v Letech vyjádří. Premiér Nečas se podle Papeho rozhodl to učinit v pondělí ráno, aniž by pozůstalé zkontaktoval. "Ve srovnání s dalšími místy utrpení českých obětí jako v Letech anebo v Lidicích jde o nestandardní postup, který vyvolává další nepříjemné otázky," uvedl.

Růžička ale dnes ČTK řekl, že hlavním důvodem výzvy k bojkotu pondělní piety je nespokojenost s tím, že by ji měl pořádat lidický památník. Již dříve tento romský předák uvedl, že jsou vyvíjeny tlaky na to, aby Výbor pro odškodnění romského holokaustu pietní akt nepořádal a chystal ho právě jen Památník v Lidicích, pod nějž letský památník spadá. Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl již dříve řekl, že na výbor žádné tlaky vyvíjeny nejsou a že se s Růžičkou špatně spolupracovalo už od počátku.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Byl určen pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení fungovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Do května 1943 pak letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

Vepřín zůsane, kde je

Pokud jde o místo bývalého tábora v Letech, Romové dlouhodobě usilují o vykoupení a zbourání nedalekého vepřína. Ke svým prioritám to řadil například i bývalý zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Vláda v roce 2009 rozhodla, že vepřín na svém místě zůstane. Náklady na jeho odstranění by se pohybovaly v řádech několika set milionů korun. Výkrmnu vlastní společnost AGPI. Její vedení v minulosti uvedlo, že firma je ochotna farmu přemístit za "přiměřenou náhradu".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…