Je mi před lidmi smutno a trapně za církevní restituce, stírá poslankyně návrh

11.07.2012 12:43

Vladimíra Lesenská, poslankyně sociálních demokratů, varuje před schválením zákona o napravení majetkových křivd spáchaných na církvích. Bude to podle ní znamenat nejen fatální stav naší republiky v rámci Evropy i světa, ale i zadlužení několika generací do budoucna.

Je mi před lidmi smutno a trapně za církevní restituce, stírá poslankyně návrh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti církevním restitucím na Václavském náměstí

Politička připomíná některá fakta. Církve by měly dostat přibližně polovinu někdejšího majetku v hodnotě cca 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek má pak stát vyplatit náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočetla inflace. Stát by naopak přestal církvím hradit platy duchovních.

Pro církevní restituce není vhodná doba

"To vše se projednává v době hluboké hospodářské krize, kdy naše česká ekonomika je v propadu, zatížena dluhem z minulých i současných let víc jak jedním bilionem a téměř 500 miliardami korun. V situaci, kdy každý desátý občan naší republiky je pod hranicí příjmové chudoby, kdy nám - naší vinou - hrozí pozastavení čerpání ze strukturálních fondů EU ve výši 22 až 72 miliard korun, kdy vláda rozpočtové odpovědnosti provádí plošné škrty v resortech, jež mají jediný efekt – srazit občany ještě hlouběji v jejich nejisté životní existenci a za to ustlat ještě více úzké vrstvě bohatých," píše Lesenská.

Upozorňuje dále na fakt, že si katolická církev v roce 2007 ocenila majetek sama a tento materiál ministerstvo kultury plně akceptovalo. Navíc na rozdíl od ostatních restituentů se v případě církví majetek oceňuje podle jeho současného stavu. Pro církve také neplatí zákonem vyměřený strop pro metr čtvereční pozemku. Politička v této souvislosti varuje, že se v případě schválení zákona o navrácení majetku církvím zvedne vlna žalob ze strany "běžných" restituentů.

Církve žádají víc, než by měly

Podle údajů, které Lesenská dohledala, žádají navíc církve víc hektarů půdy a lesa, než na kolik mají nárok. A to vše v době ekonomické i společenské krize. 

"Když jsem ve svém volebním obvodu hovořila o tomto tématu s mnohými lidmi, věřícími i ateisty, bylo mi smutně a trapně. Ne za sebe, ale za tvůrce tohoto díla a kdo za ním stojí a komu bude ku prospěchu. Co nám, politikům, však tito občané vzkazují: pokud budete hlasovat, nechť se to děje adresně! Ať víme, kdo byl pro a kdo proti. Pokud se týká mne samotné – církve, a to je fakt, vlastnily vždy nějaký majetek. Nechť je tedy proveden audit vykázaného majetku s řádným propočtem včetně nároku na řádné zdanění, obdobně jak u jiných restituentů a teprve poté bych mohla hlasovat pro přijetí zákona, kde by bylo však vše uvedeno na správnou míru," uzavírá poslankyně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…