Kolikpak to berete v té dozorčí radě, pane Jandáku, pane Šťastný...

24.07.2012 8:56

Na vládu míří návrh, který by zákonem stanovil pevná kritéria, za nichž je možné se dostat do dozorčích rad. Cílem je nahrazení dosavadního systému, kdy se na posty v dozorčích radách dosazovali především politici díky svým konexím na ministerstvu. Klíčové firmy státu by tak měli kontrolovat skuteční experti.

Kolikpak to berete v té dozorčí radě, pane Jandáku, pane Šťastný...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Návrh předpokládá, že vzniknou nové trvalé komise, které by zodpovídaly za vhodné kandidáty pro radu. „Jsme připraveni o tom jednat,“ citují úterní Lidové noviny premiéra Petra Nečase (ODS). Novela má podporu i u ostatních stran.

Pět základních bodů návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) a ministra vnitra Jana Kubice, kteří materiál předkládají, pojednává o tom, že v řadě případů byly do dozorčích rad dosazeny pouze osoby na základě zásluh získaných v jiných oborech činnosti, či snad dobrých vztahů s představiteli ministerstev.  Příčiny tohoto stavu plynou v absenci pravidel pro výběr vhodných uchazečů. Právě ty by měl nově definovat zákon.

Odbornost nyní nefunguje

Dále se návrhu píše o tom, že by při všech ministerstvech měly být zřízeny výběrové a nominační komise, které by vedly ke vhodným kandidátům na tyto funkce ředitelů a členů dozorčích rad. Komise by tak měly být tvořeny stálými členy a odborníky z ekonomické, průmyslové, právní, vědecké či hospodářské oblasti.

Nyní odbornost k provozování pozice v dozorčí radě nefiguruje. Na speciálním webu se pak mají kontrolovat i podmínky odměňování každého člena dozorčí rady.

 „Na rovinu říkám: kdybych za to neměl odměny, tak tam nesedím. Ručím za hospodaření těch společností celým svým majetkem,“ citují Lidové noviny dva roky starý výrok současného šéfa zahraničního výboru sněmovny Davida Vodrážky (ODS).

Ten si ročně za šéfování dozorčí rady společnosti Rozvojové projekty a místopředsednictví v představenstvu Pražských služeb i pražského dopravního podniku přijde na necelých 740 tisíc korun. Vykázaný zisk plyne z majetkových přiznání za rok 2011.

I další známé jména obsazují posty dozorčích rad. Například lékař Boris Šťastný (ODS) za členství v statutárním orgánu Pražských služeb a členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ročně vydělá 600 tisíc. Michal Babák (VV) za členství ve správní radě VZP dostává ročně 216 tisíc.

Nelékaři jako členové rad nemocnic

Na desetitisíce si příjde i poslanec sociálních demokratů Vítězslav Jandák. Ten jako člen dozorčí rady Nemocnice Jindřichův Hradec, vzdělání tedy nekoresponduje s obsazenou funkcí, ročně dostává 37 920 korun. Kolegu mu dělá i Petr Gazdík (TOP09), ten si přijde ročně na 25 tisíc.

Zákon by tak nejenže znemožnil některým politikům na post dozoru nastoupit, ale sami uchazeči by své působení zvažovali. „Předvádět se u komise? To nemám za potřebí,“ pronesl k novému zákonu Milan Bajgar, jenž nyní působí v dozorčí radě energetického gigantu ČEZ.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…