Ombudsman: Kvůli registru vozidel lze žádat odškodnění i za psychickou újmu

24.07.2012 18:55

V Interview ČT vystoupil veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Snažil se zejména poradit občanům, jak se bránit proti problémům způsobeným současným kolapsem registru vozidel. Informoval, že odškodnění je možno žádat nejen za majetkovou, ale i za psychickou újmu.

Ombudsman: Kvůli registru vozidel lze žádat odškodnění i za psychickou újmu
Foto: hns
Popisek: Ombudsman Pavel Varvařovský

Ombudsman především připomněl, že kromě náhrady škody může občan požadovat od správního úřadu i zadostiučinění za nemajetkovou újmu. Tam lze sice dosáhnout menší míry odškodnění, je však mnohem snazší ji uplatňovat.

Náhradu škody lze totiž vymáhat, jen pokud občan sám prokáže, že úřad pochybil, že mu vznikla újma a že mezi oběma událostmi existuje příčinný vztah. „Nemajetková vina je naopak postavená na objektivní odpovědnosti,“ vysvětluje ombudsman.  To znamená, že přístup občana je „něco jsem od státu očekával a nedostal jsem to“. Za to může chtít omluvu, nebo eventuálně i majetkové odškodnění. To však prý v těchto případech bývá maximálně v řádu tisíců.

Současný případ registru vozidel je podle něj typickým případem, kdy by stát měl vůči občanům postupovat co nejvstřícněji. „Je rozdíl, pokud požaduji součinnost státu sám, třeba pokud žádám stavební povolení, nebo pokud plním požadavek státu. V tom případě to má být podle zákona vyřízeno bezodkladně, nebo pokud to nejde, tak co nejdříve,“ konstatuje Varvařovský.  

Podle něj se už v minulém roce ukázalo, že některá ministerstva měla řadu průtahů či jiných pochybení při komunikaci s občany. „A když jsem se jich ptal, kolik zaplatili za nemajetkovou újmu, tak mi odpověděli, že ani korunu,“ rozčiluje se ochránce práv. Podle něj by v některých jednoznačných případech měla ministerstva vyplácet odškodnění spontánně, ze své vůle. „Není tomu tak, některá to dovádějí až do soudních sporů,“ přiznává Varvařovský.

Podle něj stát hřeší na to, že lidé nejsou ochotni chodit soudu kvůli kompenzaci dva či tři tisíce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…