Od eura radši dál. Říkejte, že jste ostrůvek stability, radí Česku rakouský bankéř

01.08.2012 10:43

Rakouský bankéř Andreas Treichl, šéf skupiny Erste Group, překvapivě doporučuje ČR, aby se držela dál od eura. Teď prý má relativně stabilní ekonomiku, která dokáže lákat investory, zatímco eurozóna má největší problémy ve své historii.

Od eura radši dál. Říkejte, že jste ostrůvek stability, radí Česku rakouský bankéř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a společná evropská měna. Fotokoláž.

Podle šéfa Erste Group, jedné z největších středoevropských bank, může Česká republika velmi těžit z toho, že je stabilní ekonomikou. „Čeští politici by měli svoji zemi více propagovat jako ostrůvek stability v Evropě,“ říká kriticky bankéř pro Hospodářské noviny. Důležitým faktorem stability je podle něj i vlastní měna - i velký zastánce Eura Treichl totiž uznává, že dnes nám svědčí více než společná.

„Nyní je západní Evropa v nejméně stabilní situaci, jakou jsme kdy v historii zažili,“ přiznává. Nikdo prý neví, co bude se Španělskem či dalšími zeměmi a jak dopadne eurozóna. „Máme tady několik podivných politiků, kteří dělají podivné věci,“ říká Treichl.

Dnes prý všichni hledají stabilitu a šanci pro růst a v Česku mohou tuto stabilitu najít. Země má výhodnou polohu v dosahu západoevropských trhů, nemá příliš vysoké dluhy a daří se jí snižovat schodky rozpočtu. „Lidé do takového stabilního prostředí automaticky přijdou, ale musí o něm vědět. Chce to agresivnější propagaci,“ doporučuje šéf rakouské bankovní skupiny.

Ten je považován za velkého fanouška Evropy a eura, ale k plánu bankovní unie se staví značně rezervovaně. Navyšování prostředků v záchranných fondech, ani nalévání peněz Evropskou centrální bankou podle něj nic neřeší. Rakouský bankéř by doporučil nový Marshallův plán, který zaplatí daňoví poplatníci z bohatších zemí, ovšem politici jim to musí férově přiznat.

Hlavní je však podle něj fiskální unie, která by dohlížela na výši zadlužení států. „Politicky to ale bude velmi těžko prosaditelné,“ je si vědom. Přesto však prý měla fiskální unie vzniknout ze všeho nejdřív, ještě před společnou měnou. „Přerozdělování peněz mezi jednotlivými zeměmi by tam alespoň řídili demokraticky zvolení politici,“ říká Hospodářským novinám Andreas Treichl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…