Čtěte, jak Vondra, Korte a jiní čeští politici třeli kdysi bídu s nouzí

09.08.2012 4:44

ANKETA Kdo musel kdy obracet či neobracet každou korunu. Taková výměna názorů se odehrála mezi dvěma kandidáty na prezidenta, Karlem Schwarzenbergem a Klárou Samkovou. Lidé mnohdy na politiky nadávají, že nikdy nepracovali a neví, jak se žije v bídě. ParlametníListy.cz proto oslovily politiky napříč stranami, zda zkušenosti s „obracením každého groše“ mají také.

Čtěte, jak Vondra, Korte a jiní čeští politici třeli kdysi bídu s nouzí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo, ilustrační foto

Mezi předsedou TOP 09 Schwarzenbergem a členkou této strany Samkovou to lehce zajiskřilo poté, co advokátka ohlásila svůj záměr kandidovat v přímé volbě na prezidentský úřad. Přestože oficiálním kandidátem TOP 09 je právě Schwarzenberg, žádnou právní normu či stanovy strany tím doktorka Samková podle svých slov neporušuje. Sama navíc uvedla, že bude usilovat o úplně jiné voliče, než její stranický nadřízený.

Anketa

Musíte počítat každou korunu?

92%
8%
hlasovalo: 1150 lidí

Její cílovou skupinou jsou prý mimo jiné lidé, kteří žijí od výplaty k výplatě, což podle slov Samkové z rozhovoru v Právu ministr Schwarzenberg nikdy nemusel zažít. A sotva se tato slova dostala ven, už byl takřka oheň na střeše. Předseda TOP 09 se okamžitě ozval s tím, že „v mládí jsem zažil fázi svého života, kdy jsem také počítal každý groš,“ tvrdil ministr.

Nejen v internetových diskusích, ale i na veřejnosti se často objevují názory, že většina politiků nikdy pořádně nepracovala, jen sedí v parlamentu a nevědí, co to znamená, když se musí obracet každá koruna. Redakce ParlamentníchListů.cz proto oslovila poslance i senátory napříč politickým spektrem s otázkou, zda se někdy v životě také octili v situaci, kdy si nemohli vůbec vyskakovat.

Místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach uvedl, že na rozdíl od těch, kteří přišli do vrcholné politiky rovnou ze „školních škamen“, musel tvrdě pracovat, aby zajistil rodinu. „Prošel jsem různé dělnické profese od topiče, přes výrobního dělníka ve strojírenství až po provozního elektrikáře a pak mistr údržby. Podnikový byt jsme stavěli svépomocí. A mohl bych pokračovat. Vím, co je to tvrdá práce, aby člověk uživil rodinu,“ reagoval Škromach.

Tvrdou školu podnikání by měli absolvovat všichni, co chtějí do politiky

„S platem záchranáře a učitelky a dvěma dětmi jsme sice nikdy hlady netrpěli, ale vyskakovat jsme si také nemohli. Prostě jsme žili průměrný, normální a spokojený život,“ napsal redakci poslanec za TOP 09 Rudolf Chlad.

Poslanec a předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný z ODS si podle svých slov opravdu nemyslí, že by se ministr Schwarzenberg choval jako nějaký oligarcha. „Naopak, vystupuje jako normální, skromný člověk a to na něm oceňuji. I já zažil, co je to počítat každou korunu. Vyrůstal jsem v rodině, která neměla žádnou nouzi, nicméně v devadesátém roce jsem během studií, totálně proti vůli mých rodičů, začal podnikat. Úplně od nuly, jako mnozí jiní. Byla to tvrdá škola, kterou by měli absolvovat všichni, kteří rozhodují o veřejných penězích. Najednou by se méně plýtvalo,“ navrhuje občanskodemokratický poslanec.

Velké potíže s financemi po autonehodě měl poslanec za TOP 09 Jaroslav Eček. „To bylo velmi složité období,“ doplnil. „Ano, ostatně jako každý člověk v určité etapě života, a v kterémkoli společenském systému,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz další z poslanců TOP 09 a exministr kultury Jiří Besser.

S pěti dětmi se každá koruna obrací neustále

„Ve skromných poměrech jsem byl vychován a zbytečně neutrácím ani teď. Proto nemohu říci, že jsem měl někdy hluboko do kapsy,“ řekl člen dolní parlamentní komory za VV Josef Novotný. „Samozřejmě, v době rozvinutého socialismu jsme s manželkou počítali každou korunu. Tři děti, z nichž dvě studovaly vysokou školu. Nemohli jsme si dopřát každý rok společnou dovolenou, na zahraniční nebylo ani pomyšlení. Prostě když na to nemáš, tak na to nemůžeš mít! Tak nás učili rodiče a stejnou výchovu jsme dávali našim dětem. A hlavně držet ‚hubu a krok‘! Žádné protesty a napadání režimu. Pouze jsem musel více sloužit za peníz, za který by Lékařský odborový klub a odbory vzbouřily celou republiku,“ uvedl Jiří Štětina, taktéž poslanec Věcí veřejných.

Podle místopředsedy Senátu a kandidáta na prezidenta za ODS Přemysla Sobotky se v situaci, kdy musí člověk počítat každou korunu, ocitl každý a týká se to i jeho. „U mne to bylo hlavně v začátku profesní kariéry, kdy jsem měl až deset nočních služeb i za 1,80 korun na hodinu, ale takový byl život,“ vzpomněl Sobotka.

„Mám pět dětí a ten stav trvá permanentně,“ reagoval stručně člen poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Huml, zvolený za Věci veřejné. „Ano, také jsem prošla takovým obdobím a jsem za to vděčná,“ uvedla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Nejlépe vydělané peníze jsou ty, co se neutratí

Člen Evropského parlamentu Hynek Fajmon z ODS řekl, že se sice nenarodil do bohaté rodiny, ale nikdy se neocitl v situaci, kdy by zásadně strádal. „Od čtrnácti let jsem chodil v létě na brigády a přivydělával jsem si i pěstováním zeleniny a ovoce,“ popsal Fajmon.

„Samozřejmě i my jsme si prošli těžkým životním obdobím. Mám za to, že to potkalo téměř každého. Plat za minulého režimu nebyl nic moc, po revoluci nastaly změny a také různé zmatky. Nakonec ani odměna starosty nebyla nikdy v té výši, aby vyjádřila míru zodpovědnosti, kterou tato funkce s sebou nese. Určitě se nedá srovnávat s platy v soukromé sféře. Finančním možnostem se rozumný člověk musí přizpůsobit, jinak si koleduje o průšvih,“ upozornila Ludmila Bubeníková, poslankyně za TOP 09.

Její stranická i sněmovní kolegyně Patricie Kotalíková odpověděla SMS zprávou, stručným „ano“. „Celý život počítám každý groš, protože nejlépe vydělané peníze jsou ty, které se neutratí,“ vzkázal senátor a primátor Teplic za ODS Jaroslav Kubera.

„No samozřejmě, když jsme byli mladá rodina s malými dětmi, tak jsme poctivě a pečlivě spořili. Považuji to za cennou, užitečnou a především správnou zkušenost,“ míní občanskodemokratický europoslanec Ivo Strejček.

Pět korun na den. Obden bylo možné si koupit 1/4 chleba

Tak, jako většina kolegů, má podobné zkušenosti i poslanec TOP 09 Daniel Korte. „Měl jsem 5 Kč na den. Za 4 koruny jsem si dával knedlíky s omáčkou v Koruně a jednou za dva dny jsem si kupoval čtvrtku chleba, která tehdy na konci sedmdesátých let stála 1,05 Kč,“ zavzpomínal poslanec.

Současný místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD dříve podle svých slov pracoval i jako dělník na stavbě. „Dělal jsem omítky a také se sbíječkou a tak dále. Ale nerad bych se ocitl v soutěži s panem Schwarzenbergem a dalšími, kdo z nás vyšel z tvrdších poměrů. To by mohla být podobná groteska, jako ta povídka Stephana Lecocka, ve které se ti dva boháči hádají, kdo z nich byl v mládí větší chudák,“ doplnil Zaorálek.

Vyjádření Karla Schwarzenberga o obracení každého groše ale nevěří oranžový poslanec Jiří Koskuba. „Zrovna jemu ne, nehrál-li třeba hazardní hry. Vždyť i já, rodem ze Žižkova, jsem si také mnohdy moc vyskakovat nemohl. Ale vždy jsem se nějak protloukl. Díky brigádám, práci, rodině i přátelům. Skutečnou nouzí jsem nikdy zatím netrpěl. Ale co není, může být! Ostatně právě všichni ‚topáčtí‘ ministři, stejně jako celá páně Nečasova poslepovaná vláda a i ‚milovaná‘ EU pro to dělají, co jen mohou. Škoda,“ konstatoval Koskuba.

Nepěkné okamžiky se složitou finanční situací zažil také exministr vnitra a poslanec ČSSD František Bublan. „Určitě jsem asi měl nejhorší situaci, když jsem přišel o státní souhlas (s výkonem kněžského povolání – pozn.red.), o bydlení, o práci, tak to jsem měl docela bídu. Několik měsíců jsem žil tak nějak, co mi kdo dal,“ řekl Bublan redakci.

Dnešní příjemci sociálních dávek si jich neváží

„Podobné problémy jsem měl také,“ přitakal ParlamentnímListům.cz poslanec TOP 09 Jaroslav Lobkowicz. „Od roku 1968 do roku 1992 jsem žil v Německu a když jsem tam odešel, tak na začátku jsem neměl vůbec žádné peníze, potom jsem si trošku přivydělával před studiem a jednou se mi dokonce stalo, že veškeré uspořené peníze, asi tři sta marek, mi někdo ukradl s peněženkou. Takže potom jsem chodil hlídat děti a dostal jsem za to třeba večeři,“ poznamenal poslanec.

Dobu, kdy počítal každý groš, má v živé paměti i další z poslanců vládní TOP 09 Jiří Oliva. "V roce 1980 jsem pracoval na lesní správě a jako vysokoškolák jsem bral 1700 korun měsíčně. Manželka doma s dítětem a mateřská byla tenkrát pouze půl roku, po kterém nebrala nic. Pomáhali jsme si, jak se dalo, například chovem různého drobného zvířectva, a přesto jsme si často museli vypůjčit u rodičů stovku na základní potraviny. Škoda, že si to někteří dnešní odběratelé sociálních dávek, kteří před sebou tlačí v supermarketech košíky s potravinami, alkoholem a cigaretami, nemohou vyzkoušet," zalitoval Oliva.

"Život lidí v nouzi, zejména rodin s dětmi, znám velmi důvěrně. Jednak jako dětská lékařka pracující na venkovském obvodě, jednak ze své práce političky, kdy především pomoc lidem v nouzi patřila k mým prioritám. Znám i to, co je zátěží života lidí v ghettu a vím, že není snadné se z takového prostředí dostat. Pan předseda Karel Schwarzenberg mi v tomto citlivě naslouchá, velmi si ho za to vážím," zmínila členka Poslanecké sněmovny Jitka Chalánková z TOP 09.

"Groše jsem nikdy počítat nemusel, ale koruny určitě," reagoval ministr obrany a senátor za ODS Alexandr Vondra.

Mgr. František Bublan

  • SOCDEM
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…