Politici, kdo z vás chce zvýšit plat? Přihlásil se ministr

13.08.2012 7:44

Platy poslanců jsou podle zákona spojeny s platy soudců. A těm se musí podle Ústavního soudu přidat. Politici by si tak přišli na pěkné peníze. Poslanec by si polepšil zhruba o deset tisíc, ministr až o dvacet tisíc korun oproti současnému platu. Zvýší tedy poslanci platy i sobě, nebo se pokusí prosadit oddělení platů ústavních činitelů? Na to se vybraných členů sněmovny ptal deník Blesk.

Politici, kdo z vás chce zvýšit plat? Přihlásil se ministr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

"Nelze zvyšovat platy politiků, když se všude jinde šetří. Byla by to zpupnost," odpověděla na dotaz deníku místopředsedkyně vlády Karolína Peake.

Stejný názor jako Peake zastává většina oslovených poslanců. "Určitě ne. Ekonomická situace v zemi tomu v žádném případě neodpovídá," je přesvědčen šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

"Platy politiků růst nemají, neboť neroste ekonomika," přidává se i exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Jedním z mála politiků, kteří by poslanecké platy rádi zvýšili, je ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger. I když ani ten by tak neučinil zcela bez výhrad. "Jsem pro zvýšení platů, ale až za pár let, až nastane pořádná konjunktura," vysvětlil Heger.

Oddělit platy?

Jedním ze způsobů, jak tuto situaci vyřešit, je oddělit platy soudců a politiků. Většina poslanců, které Blesk oslovil, je pro tento návrh. Mezi nimi třeba ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, expremiér Jiří Paroubek, nebo exministr kultury Jiří Besser.

Výrazně pro oddělení platů je také Vít Bárta, poslanec Věcí veřejných. "Ano. VV proti odporu koaličních partnerů prosadily snížení platů do koaliční smlouvy. Ústavní soud to zazdil a my jsme tehdy navrhovali oddělení platů soudců a politiků. Dnes ono zvedání platů není nic jiného než další návrat ke starým pořádkům, když VV už v koalici nemohou prudit," je přesvědčen exministr dopravy Vít Bárta.

Naopak poslanec ODS Aleš Rádl je zásadně proti oddělování platů. "Jsem zcela proti tomu, aby se ústavní činitelé dělili na nějaké ústavní činitele první kategorie a ústavní činitele druhé kategorie. Problematika odměňování ústavních činitelů se má řešit v jednom balíku, a to striktně v souladu s nálezem Ústavního soudu," vysvětlil svoje stanovisko Rádl.

Postih za absence

Ve hře je ještě jeden návrh zákona, poslanci by mohli být nově potrestáni za absence. "Poslancům, kteří nebudou chodit na jednání pléna sněmovny nebo na jednání výborů, by měly být kráceny i základní platy. Byl bych pro to, aby se jim strhávala poměrná část," vysvětlil svůj záměr Petr Gazdík. Omluvou pro absenci by byla pouze nemoc nebo služební cesta.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…