Heger hovoří o prohibici a zdraví občanů. ODS ho nařkla ze sociálního inženýrství

19.09.2012 11:36

Poslanci Zdravotního výboru sněmovny se na svém posledním jednání zaobírali metanolovou aférou a otázkou, kdy bude možné ukončit prohibici vyhlášenou na tvrdý alkohol. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v této souvislosti prohlašuje, že částečná prohibice by prospěla zdraví většiny národa. Poslanci ODS v čele s Markem Šnajdrem a Borisem Šťastným ho za to obvinili z pokusů o sociální inženýrství.

Heger hovoří o prohibici a zdraví občanů. ODS ho nařkla ze sociálního inženýrství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Metanolová aféra mimo jiné rozpoutala také debatu o tom, zda by nebylo na místě určitým způsobem omezit prodej alkoholu v Česku, tak jak to činí kupříkladu severské státy. Středeční Právo přináší vyjádření ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), podle něhož by částečná prohibice Čechům jen prospěla, protože na následky pití umírá každý rok velké množství občanů i bez metanolových afér. Poslanců ODS se však vyjádření ministra zdravotnictví pranic nelíbí.

Kdo chce, může si svobodně ničit zdraví

„Podle OECD jsme na čtvrtém místě v EU, co se týče konzumace tvrdého alkoholu. Možná když přijdeme o tu tři čtvrtě miliardu, sice to poškodí naše hospodářství, ale budeme mít méně lidí, co se upijí k smrti i bez metanolové aféry," podotýká ministr zdravotnictví.

Heger se v této otázce shoduje s levicí. Poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD) má dokonce za to, že by prohibice mohla trvat týdny nebo měsíce. Podobná vyjádření však na poslance ODS působí jako červený hadr na býka. Prosazují, aby byl prodej nezávadného tvrdého alkoholu obnoven co nejrychleji.

Kdo zaplatí léčbu opilců?

„Mimořádná prohibice vůbec nesouvisí se žebříčkem OECD. To zavání sociálním inženýrstvím a tím, že svobodné rozhodnutí občana konzumovat alkohol je vlastně nežádoucí jev. Moc prosím, aby to do té mimořádné situace vůbec nebylo zaznamenáno," reagoval na slova ministra Hegera poslanec Šnajdr.

Při svém vystoupení v České televizi se ale Šnajdr Hegera také zastal, když prohlásil, že dovolená současného hlavního hygienika Michaela Víta nijak neovlivnila rychlost, s jakou státní orgány na metanolovou aféru zareagovaly.

Zákonodárce Aleš Roztočil však na tuto argumentaci logicky namítá, že občané, kteří z pití alkoholu onemocní, budou hledat pomoc státu. A kdo zaplatí např. transplantaci jejich jater? Tyto transplantace jsou v konečném důsledku placeny z peněz všech občanů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…