Chceme seznam majetku pro církve, vyžádal si sněmovní výbor

02.10.2012 22:39

Sněmovní petiční výbor požádal ministerstvo kultury o předložení konkrétního seznamu majetku, kterého se budou týkat církevní restituce. Dokument chtějí obdržet nejpozději posledního října.

Chceme seznam majetku pro církve, vyžádal si sněmovní výbor
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Sněmovní petiční výbor požádal hlasy opozice ministerstvo kultury o seznam majetku, který by měl být v rámci restitucí vydán církvím. Dokument by chtěl do konce října.

V takové usnesení vyústilo úterní veřejné slyšení k petici proti vládnímu návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, kterou podepsalo zhruba 40.000 lidí. Sněmovna schvalování předlohy, kterou vetoval levicový Senát, už dvakrát odložila.

O seznam majetku výbor požádal na návrh předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Pro hlasovalo šest přítomných sociálních demokratů a komunistů, tři koaliční poslanci se hlasování zdrželi. Členové výboru přiznávají, že když ministerstvo seznam nedá, v podstatě se nic nestane.

Opoziční poslanci využili veřejného slyšení k petici k opětovné kritice vládního návrhu restitucí. Filip uvedl, že předloha je nelegitimní a v případě schválení by mohla být napadena u Ústavního soudu.

Mnohem ostřejší slova volila Filipova stranická kolegyně Marta Semelová. Restituce označila za tunelování, za pohádkový dar církvím a za paskvil. "Ať se církev soudí. Ať dokáže položku po položce, že jí patří," řekla.

"Nabízeli jste lidem vizi 40 let a skončilo to, jak to skončilo," podotkl na adresu KSČM František Laudát (TOP 09).

Sociální demokraté ústy stínového ministra financí Jana Mládka opět vyjádřili obavy ohledně možného prolomení restituční hranice 25. února 1948. Podle Mládka by se mělo s církvemi znovu o vracení majetku vyjednávat, aby se našla širší shoda.

Pochyby ohledně restituční hranice se snažil vyvrátit ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha. "Jakékoli prolomení této hranice neexistuje," zdůraznil.

Náměstek ministryně kultury František Mikeš ujišťoval, že majetek je možné dostatečně určit. Varoval, že pokud by vyrovnání s církvemi nebylo schváleno, budou růst státní výdaje na platy duchovních. Také náměstek ministra financí Jan Gregor upozorňoval v této souvislosti na "velký tlak na státní rozpočet".

K prosazení vládní předlohy chybí občanským demokratům a TOP 09 hlasy poslanců LIDEM kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Svou podporu podmínili přijetím daňové novely, proti níž se bouří část občanských demokratů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…