Lidé mohou u soudu zpochybnit výsledky víkendových voleb

17.10.2012 6:27

Lidé mohou ode dneška zpochybnit u správních soudů výsledky letošních krajských a prvního kola senátních voleb. V případě senátních voleb se musí obracet na Nejvyšší správní soud, stížnosti na regionální volby je třeba adresovat soudům krajským. Lhůta pro předkládání stížností skončí 26. října.

Lidé mohou u soudu zpochybnit výsledky víkendových voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volební místnosti

 Na soud by se mohl obrátit volič nebo kandidující seskupení, pokud bude mít za to, že byla porušena ustanovení volebního zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledky hlasování. O těchto stížnostech mají soudy rozhodnout během 20 dnů. Pokud by soud některý z případných návrhů, například na zpochybnění voleb v kraji, uznal za oprávněný, ministr vnitra Jan Kubice by do 30 dnů od doručení soudního rozhodnutí musel vypsat v regionu dodatečné volby.

Zásah Ústavního soudu

Výsledek minulých krajských voleb před čtyřmi lety zpochybnila desítka voličů, neuspěl z nich žádný. Se stejným výsledkem na Nejvyšší správní soud směřovalo 16 stížností proti posledním senátním volbám. Nejvyšší soud dosud v případě senátních voleb vyhověl navrhovatelům dvakrát. Před osmi lety v Praze 11 anuloval platnost zvolení Jana Nádvorníka (ODS), před 14 lety zvolení nynější ústavní soudkyně Dagmar Lastovecké (ODS) v Brně. Oba verdikty ale následně zrušil Ústavní soud.

Letošní krajské volby opět vyhrála ČSSD, i když vítězství obhájila jen v devíti ze 13 krajů. V Ústeckém a Karlovarském kraji dostala nejvíc mandátů KSČM. ODS dokázala zvítězit jen v Plzeňském kraji, v ostatních skončila nejlépe třetí. Čtvrtá skončila KDU-ČSL, která kandidovala samostatně i v různých krajských koalicích, páté byly koalice TOP 09/STAN.

Také úvodní dějství senátních voleb skončilo úspěchem pro ČSSD, když se její kandidáti dostali z prvního či druhého místa do finále ve 23 z 27 obvodů. Komunisté postoupili ve 12 obvodech. ODS zůstala šance na obhájení deseti ze 14 mandátů, KDU-ČSL má naději až na tři křesla, která obhajují, pokud by se senátorem stal v Praze protikorupční aktivista Libor Michálek, kterého navrhla s Českou pirátskou stranou a Stranou zelených. Na dva mandáty ze tří obhajovaných může dosáhnout TOP 09/STAN. Ve čtyřech obvodech se do finále, které bude koncem týdne, dostali dva zástupci menších stran a dva nezávislí kandidáti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…