Malé a střední podniky mají problémy s vysokými cenami energií

15.11.2012 15:12

Malé a střední podniky se neustále snaží snižovat náklady na spotřebu energií, které tvoří nezanedbatelnou část jejich celkových nákladů. Téměř 77 procent podnikatelů daného segmentu z celkem 653 dotázaných již muselo v důsledku ekonomické recese zavést úsporná opatření ve svém podniku. U 65 procent z nich se tyto úspory týkaly oblasti spotřeby energií. Zjistil to výzkum Unie malých a středních podniků ČR (SME Union ČR).

Malé a střední podniky mají problémy s vysokými cenami energií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sloupy vysokého napětí

Přestože cena silové energie klesá, může elektřina pro firmy a domácnosti v roce 2013 zdražit. Důvodem je především zvýšení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů. V příštím roce dojde ke snížení státní podpory zhruba o dvě miliardy korun, přičemž současně velikost celkové podpory OZE nejspíš překoná 40 miliard.

Zvýšení DPH

Do nárůstu cen elektřiny se od ledna 2013 rovněž promítne plánované zvýšení dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. To vše zdraží mnoha firmám účty za energie až o desítky tisíc korun.

Odborníci ze SME Union ČR a člen skupiny NERV Jiří Schwarz se shodli, že řešením v oblasti konkurenceschopnosti českých podniků je nejen zavádění úsporných opatření, ale také spolupráce s dodavateli energií, kteří by více reflektovali potřeby malých a středních podniků. Optimalizací distribuční sazby u dodávek elektrické energie či zefektivněním systému osvětlení mohou podnikatelé dosáhnout úspor v desítkách procent současné spotřeby.

Spolupráce s dodavateli energií

„Terénní průzkum potvrdil, že pro malé a střední podniky je v oblasti úspor klíčová spolupráce s dodavateli energií. Tato skutečnost může být významným faktorem pro zachování či zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Největší důvěře zákazníků reprezentujících segment malých a středních podniků se těší společnost E.ON, přičemž ČEZ si zachovává pozici největšího dodavatele v tomto segmentu odběratelů. Rostoucí konkurence v kvalitě poskytovaných služeb energetickými společnostmi, která vede k energetickým úsporám, bude mít pozitivní mikro- i makroekonomické důsledky,“ řekl člen NERV Jiří Schwarz.

Nejvíce doporučovanými dodavateli energií mezi podnikateli jsou podle průzkumu společnosti E.ON (4.36 bodů), Vemex Energie (4.19 bodů) a Pražská energetika (3.99 bodů). Nejméně doporučovanými dodavateli pak Centropol (2.71 bodů) či Bohemia Energy (3.32 bodů)

„Jak ukazují výsledky průzkumu, malé a střední podniky čelí vysokým cenám energií úsporami a očekávají, že v příštím roce se jejich situace ještě zhorší a ztíží. Podnikatelé se proto snaží chovat co nejefektivněji, aby si udrželi svou konkurenceschopnost,“ dodal předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Podpora obnovitelných zdrojů energie zvyšuje cenu

Tímto směrem jde i směrnice o energetické účinnosti jakožto jeden z nástrojů Energetické politiky EU. „Cíl snížit spotřebu energie do roku 2020 o 20 procent je jedním z pěti cílů evropské strategie Evropa 2020. Její následná implementace v České republice bude motivovat spotřebitele ke snižování spotřeby energie a zároveň podpoří nastartování některých průmyslových odvětví,“ komentoval záležitost Kamil Blažek, partner advokátní kanceláře Kinstellar.

„Prudký nárůst příspěvku na OZE není důsledkem nových zdrojů, ale nesprávně nastavené podpory v minulosti, především v letech 2009 - 2010. Současná státní administrativa pouze hasí nejhorší dopady. Otázkou je pouze rozložení nákladů – kdo vše to zaplatí! Investice do úspor energií a pečlivý výběr dodavatele je způsob, jak mohou odběratelé reagovat nezávisle na státu,“ míní energetický konzultant Jiří Gavor ze společnosti ENA.

Unie malých a středních podniků ČR reprezentuje a hájí zájmy malých a středních podniků a společně s českými podnikatelskými sdruženími vytváří tlak na zlepšení podnikatelských podmínek u českých i evropských veřejných činitelů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…