Politolog Robejšek na ČT: Nečas dělá pro naši zemi maximum

08.02.2013 21:29

Po nočním jednání na summitu Evropské unie se podařilo pro Českou republiku získat oproti plánu navíc přibližně 10 miliard korun. Podle politologa Petra Robejška za tento úspěch vděčíme premiéru Petru Nečasovi. „Líbí se mi, jak se chová, s potenciálem malé moci malé země se snaží prosadit věci, které jsou pro ni výhodné,“ nešetřil na něj chválou v pořadu Hyde Park na ČT 24. Jen je prý problém našeho vnímání a jisté dávky předpojatosti, že se mu za to nedostává patřičného ocenění.

Politolog Robejšek na ČT: Nečas dělá pro naši zemi maximum
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek

 

Spokojenost veřejnosti s členstvím v Evropské unii stále klesá a nedůvěra k eurofondům stoupá, zejména pro jejich časté rozkrádání. Problém tkví podle Robejška v osobách, do jejichž rukou peníze z těchto zdrojů putují. „Jedná se o elity, které jsou všehoschopné. Doporučoval bych, abychom je nahradili elitami, které jsou schopné,“ podotkl.

Za zcela krizové považuje i naprostou absenci principu profesionality a zodpovědnosti. „Mizí a peníze a otevírají se další prostory, aby stále mizely,“ dodal pesimisticky. On sám prý několik takových lidí, kteří jsou skutečně schopní, zná, avšak nacházejí se na pozicích, z nichž nemají moc cokoliv změnit. A to je podle Robejška zapotřebí co nejrychleji změnit.

Úspěšně se krade všude

S problémy kradením veřejných peněz se dle Robejškových slov potýkají ve větší či menší míře všechny evropské státy. „Tendence člověka obohatit se s minimálním úspěchem panuje všude,“ vysvětlil. V západních zemích nicméně prý existují natolik odstrašující bariéry, že rozkrádání není natolik masivní jako v České republice.

Evropa se potácí na pokraji bankrotu a podle Robejška za to může vděčit chybným rozhodnutím politických špiček. „Pokus o globální zvládnutí ekonomiky je iluze. Idea Evropské unie jako taková lynčuje obyvatele a její rozhodnutí a procesy se vzdalují od reality,“ míní. Neexistuje podle něj bohužel soulad a schopnost dialogu mezi jednotlivými zeměmi, z nichž každá logicky hájí zejména svůj vlastní zájem.

Rozhodují ti nejsilnější

Evropskou unii popsal jako pouhý spolek demokratických států se stále více nedemokratickými prvky, v němž státy žijí na dluh, protože si politici kupují hlasy voličů a nechtějí jim říkat nepříjemnou pravdu. A kriticky se opřel i do jejích zakladatelů: „Chtěli vytvořit evropské vlastenectví a sjednotit Evropany, kteří se budou chtít dělit i s těmi, kteří nebudou úspěšní. Ale v tom se přepočítali.“

Největší moc v rukou podle názoru Robejška třímá v rukou Francie, Německo, Velká Británie a „za plotem“ Rusko. „Někdy se dohodnou, někdy ne. Ale jsou to nakonec oni, kteří rozhodnou,“ pronesl. A samozřejmě prý tak, aby to vyhovovalo zejména jim.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

22:30 „Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

Doslova bouři vyvolal řeporyjský starosta Pavel Novotný poté, co prohlásil, že nemocná dcera Felixe …