Klausův exkolega objevil: Lidé nepracují, zanedbávají důchodce a kradou

17.04.2013 11:31

Publicista a glosátor politického dění, předseda strany Občané.cz a někdejší blízký spolupracovník Václava Klause Petr Havlík na blogu Aktuálně.cz připomíná dílo britského historika Edwarda Gibbona s názvem Úpadek a pád Římské říše. Havlík v některých bodech Gibbonovy knihy vidí paralely s dnešní politickou a společenskou situací v České republice.

Klausův exkolega objevil: Lidé nepracují, zanedbávají důchodce a kradou
Foto: obcane.cz
Popisek: Petr Havlík

Dílo Edwarda Gibbona pochází z roku 1775. Autor v něm popsal základní příčiny pádu starověkého římského impéria. "Co to jen připomíná?" ptá se Havlík a vyjmenovává závěry, ke kterým britský historik došel. A ačkoli to na svém blogu nezmiňuje explicitně, je patrné, že svojí otázkou naráží na současné poměry v Česku, které vykazují stejné znaky.

Vzorem jsou populisté a pokrytci

Gibbon mezi příčiny rozpadu římského impéria zahrnuje například to, že valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací, že senioři jsou zanedbáváni a lidé pečují více o domácí mazlíčky než svoje staré rodiče. Stejně škodlivým faktorem pro společnost je prý i to, že tradiční role otců jako živitelů rodiny je zanedbávána a množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.

Havlík vidí paralelu s dnešní dobou i v tom, co Gibbon popsal jako stav, kdy lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a tak zvané celebrity. Negativní roli hraje podle Gibbona, kterého Havlík cituje, i rostoucí daňové zatížení obyvatelstva, klesající úroveň vzdělání a růst státního dluhu.

Politici kradou a lidé si stěžují

Britský historik jako jeden z faktorů rozpadu Římské říše identifikuje i to, že kdo se dostal do pozice, kde může se státního krást, většinou tak činí. I v tom vidí Havlík paralelu s dnešní společenskou a politickou situací. Chodu země nepomáhá ani fakt, že se rodí čím dál méně dětí, šíří se cynismus, plýtvání, nestřídmost a znevažování znalostí.

K tomu, jak poznamenal už Gibbon před téměř 250 lety, politikové nadbíhají iluzi, která si vynucuje zábavu a státní podpory, do země přichází velké množství cizinců a občané si neustále na něco stěžují.

Petr Havlík je také spoluzakladatel a bývalý tajemník hlavní kanceláře ODS, působil jako poradce někdejšího ministra financí Václava Klause. Ačkoli byl jeho velmi blízkým spolupracovníkem, dnes na Klausovi nenechá nit suchou. Společně s novinářem Markem Stonišem vydal v roce 1998 vzpomínkovou knihu Klaus a ti druzí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…