O druhý důchodový pilíř není zájem. Možná se prodlouží možnost vstupu pro starší

26.04.2013 8:54

Do konce června mají lidé starší 35 let možnost vstoupit do druhého pilíře důchodového pojištění. Zájem je však slabý, a tak se pomalu začíná spekulovat, že by se možnost pro vstup pro starší ročníky měla ještě jednou otevřít v blízké budoucnosti. Zájem na tom mají zejména penzijní fondy- ty musí do dvou let sehnat každý 50 tisíc klientů, aby nemuseli zavřít krám.

O druhý důchodový pilíř není zájem. Možná se prodlouží možnost vstupu pro starší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

Podle MF DNES ale zatím možnost znovuotevření druhého pilíře pro lidi starší 35 let nikdo moc nekomentuje. Všichni se obávají, že by opatrní klienti vyčkávali do příštího „otevření“ systému, zatímco fondy i ministerstvo se snaží co nejvíce lidí do druhého pilíře nahnat již nyní. „Lidé nad 35 let mají dost času, aby se rozhodli,“ říká Aleš Poklop, šéf České spořitelny. Ta měla na konci března ve druhém pilíři 2 400 klientů. Podle plánu jich přitom do konce roku chtěla mít 150 tisíc. Minimální hranicí, pod kterou budou fondy muset zavírat, je padesát tisíc klientů ve druhém pilíři do dvou let od spuštění reformy.

Prostor pro vstup do druhého pilíře by se podle MF DNES měl otevřít nejspíš na začátku příštího roku. Bude však záležet na tom, zda se podaří prosadit změnu do zákona, která je k otevření nezbytná. Nejspíš by toto „okénko“ také znamenalo, že lidé mohou z druhého pilíře rovněž vystupovat.

MF DNES se na možnost otevření vstupu do druhého pilíře v budoucnosti ptala zainteresovaných osobností, ale příliš se toho nedozvěděla. S výjimkou slov stínového ministra práce a sociálních věcí za ČSSD Romana Sklenáka, který uvedl, že je to do značné míry jedno, protože vláda ČSSD chce druhý pilíř stejně zrušit, nikdo nechtěl mluvit konkrétně.

Premiér Petr Nečas uvedl, že ze zákona termín pro vstup osob nad 35 let končí na konci června a o čemkoliv jiném nemá smysl spekulovat. Podle Karla Svobody z ČSOB se jedná o „zajímavý námět na debatu“, Tomáš Matoušek z České pojišťovny uvedl, že lidé by pouze zbytečně odkládali své rozhodnutí. Naopak Tomáš Kofroň z Raiffeisen si myslí, že o takto novém a zásadním produktu by lidé měli mít možnost popřemýšlet déle.

Nijak se k tématu nechtěl vyjadřovat ten nejpovolanější - náměstek ministra financí Radek Urban. Ten uvedl pouze stručné „no comment“.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…