Nemají-li živočichové dost místa k životu, umírají, prohlásil k NP Šumava expert

09.05.2013 17:50

Návrh ministra životního prostředí Tomáše Chalupy o nové podobě Národního parku Šumava vzbudil nelibost mezi odborníky. Profesor Pavel Kindlmann má za to, že plány resortu ohrožují život v parku. A to i u lidí, protože nepřinesou tak velký ekonomický přínos, jaký by mohlo přinést podstatné rozšíření bezzásahové zóny v parku.

Nemají-li živočichové dost místa k životu, umírají, prohlásil k NP Šumava expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za záchranu Šumavy

Zákon z dílny ministra životního prostředí Tomáše Chalupy o Národním parku Šumava budí vášně. Ministr si za novou legislativní úpravou stojí, ale najdou se i odborníci, kteří na zákoně nenechají nit suchou. Co jim vadí nejvíc? O tom ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu promluvil profesor Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Chceme bezzásahovou zónu na půl parku

„Sporných bodů je víc a mě jako přírodovědce nejvíc zajímá otázka zónace a zajímá mě, jak bude vypadat první nejvíce chráněná zóna,“ prozradil v úvodu pořadu profesor. Problém je podle něj v tom, že podle vládního návrhu zákona se smí kácet stromy i v té první zóně, což by byl světový unikát. Do teď byla nejpřísnější ochrana uplatňována na 30 procent území parku, podle Chalupova návrhu prý bude na úrovni 22 procent, takže úbytek je jasný.

Stojí za pozornost, že stromy pokácené v první zóně však musí podle návrhu zákona zůstat na místě, takže těžaři fakticky nemohou profitovat. Odpůrci zákona jsou přesto nespokojeni a volají po rozšíření bezzásahové zóny až na 52 procent území parku. Stejně jako u člověka totiž platí, že jiní živí tvorové potřebují k životu určitý prostor a pokud tento prostor zmenšíme, tak tito tvorové začnou vymírat a bylo spočítáno, že příhodný prostor představuje právě oněch dvaapadesát procent.

Diskuse jsou příliš vyhrocené

Debata o Národním parku Šumava již trvá tak dlouho, že se prohlubují příkopy mezi jednotlivými tábory diskutujících, na což poukázal i Kindlmann. „Po dlouhých letech diskusí už tu možná dochází k některým animozitám mezi diskutujícími,“ pokračoval profesor s tím, že tyto debaty trvají už tak dlouho, že ani lidé žijící na Šumavě už nevěří v nějaké pozitivní řešení, které by bylo ku prospěchu přírodě i lidem.

Pokud by se bezzásashová zóna rozšířila na dvaapadesát procent, lidem by to skutečně pomohlo, což ukázala studie, kterou zpracovali ekonomové na německé straně Šumavy. Tato studie ukázala, že je ekonomicky přínosnější, když do regionu jezdí turisté, kteří nechávají peníze např. v restauracích či penzionech. Pokud se dá prostor těžařům, jejich zisky z regionu většinou obratem zmizí, protože firmy zpravidla nesídlí v dané lokalitě. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…