Zemanův exministr v rádiu sepsul vládu. Zavinila prý recesi

09.05.2013 18:40

Někdejší ministr financí, ekonom Pavel Mertlík, ve čtvrtečních Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls poznamenal, že v české ekonomice narůstají negativní jevy, jako je rostoucí nezaměstnanost či neochota lidí utrácet. Zároveň jednoznačně označil hlavního viníka vlekoucí se domácí recese - může za to vláda, která se nestará o investice. Podle jeho názoru se mimo jiné nevyhneme zvyšování daní.

Zemanův exministr v rádiu sepsul vládu. Zavinila prý recesi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Česká ekonomika klesala sama o sobě i v době, kdy jiné ekonomiky okolo nás rostly rychlým tempem,“ podotkl Mertlík. Exportérům se sice relativně dařilo, ale problém je v domácí spotřebě a navíc nám chybí plány co dál. „Tyto problémy byly způsobeny špatnými rozhodnutími vlády,“ pokračoval Merlík, podle něhož je důsledkem vleklé domácí recese především rostoucí nezaměstnanost.

Bez zvýšení daní se neobejdeme

Vláda by se podle jeho názoru měla zaměřit na investice do infrastruktury, školství či výzkummu, což jsou oblasti, jejichž podpora přinese dlouhodobý efekt. Pokud bychom více dbali např. na kvalitu dopravní sítě, jistě bychom na tom dnes nebyli tak zle.

„My musíme nalézt nový ekonomický model s většími investicemi ve veřejném sektoru,“ poznamenal Mertlík s tím, že to bude zároveň finančně velmi drahé. Peníze na to budeme muset najít především vyšším zdaněním. Složená daňová kvóta musí podle ekonoma stoupnout z dnešních pětatřiceti procent. Ekonom předpokládá, že růst daní by měl být pozvolný, podle jeho představ by zabral asi dvě volební období. Zároveň je podle Mertlíka třeba lépe zaplatit odborníky pracující pro stát, aby neutíkali do soukromého sektoru.

„Je třeba obnovit fungování CzechInvestu z doby Martina Jahna,“ poznamenal Merlík s tím, že dnes je tato agentura v zásadě rozmetána a je třeba ji vzkřísit. Nesmíme zapomínat ani na ucpání korupčních děr, kudy peníze utíkají. Od tohoto kroku si však nelze slibovat příliš mnoho. Investice budou z dlouhodobějšího hlediska mnohem podstatnější.

K druhému pilíři důchodového systému

Své řekl i k penzijní reformě. Ke druhému pilíři poznamenal, že by veřejnost nemusela být tak skeptická, jak dnes je. „Pokud lidé věří bankám či pojišťovnám, je nesmysl nevěřit penzijním fondům,“ poznamenal Mertlík. Problém je podle jeho názoru v některých bodech té konstrukce. Teprve až se uzavře možnost pro starší ročníky ke vstupu do druhého pilíře, bude jasné, jak si tento reformní pilíř stojí. „Jsem přesvědčen, že tento sektor čeká restrukturalizace,“ uzavřel Merlík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…