Lidé věří, že je všechno špatně, přitom se odrážíme ode dna, míní ekonomové

19.05.2013 12:45

Naši zemi stále obchází strašidlo recese, které se nedaří zahnat, a to mimo jiné i proto, že vláda příliš přidusila ekonomiku. O tom je přesvědčen jak ekonom Jiří Rusnok, tak jeho kolega Vladimír Dlouhý. Shodli se také na tom, že se nám možná blýská na lepší časy, ale lidé budou mít možná pocit, že hůř ještě nebylo.

Lidé věří, že je všechno špatně, přitom se odrážíme ode dna, míní ekonomové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Česká ekonomika je stále v recesi a podle ekonomů se zlepšení neblahého stavu nedočkáme ani do konce tohoto roku. Co je třeba udělat proto to, aby se nejen zdejší export opět zvedl na nohy? O tom v nedělních otázkách Václava Moravce diskutovali ekonomové Jiří Rusnok a neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý.

Kde udělala vláda chybu?

„Pokud se dostaví oživení v druhé polovině letošního roku, bude zřejmě velmi blízké nule,“ předpovídá Rusnok. Naší ekonomice se nedaří dobře, ale netrpí jen české hospodářství, v problémech se točí celá Evropská unie.

„Všechny relevantní prognózy hovoří o tom, že by se EU mohla oživit ve druhé polovině letošního roku, poznamenal Dlouhý. Stejně jako Rusnok, poukázal i Dlouhý na to, že je naše problémy třeba vidět v mezinárodním kontextu. V průběhu roku 2013 bychom se mohli odrážet ode dna. Problém je, že když se odrážíme ode dna, tak si lidé většinou myslí, že je nejhůř,“ pokračuje Dlouhý.

Na tom, že se česká ekonomika potácí, má svůj nezanedbatelný vliv i vláda, protože vláda škrtala i v okamžiku, kdy to ekonomiku výrazně dusilo. Myslí si to alespoň Jiří Rusnok, který má za to, že by bylo lépe, kdyby vláda nešetřila tolik a více investovala. Za zastavení investic budeme podle obou expertů platit ještě poměrně dlouho. Platit budeme i za to, že se v Česku dělají polovičatá opatření, věci se nedotahují do konce a to především díky neshodám mezi politiky. Proč to u nás nefunguje? „V Česku máme naprostou neschopnost koordinace mezi jednotlivými resorty, soudí dále Rusnok. Poukazuje dále na to, že se nedaří efektivně vybírat spotřební daň.

Vláda nemá generovat poptávku

Velké podniky si musí pomoci sami, ale já tady vidím velký problém u středních a malých podniků, které přece jen jsou krví ekonomiky,“ poznamenává Dlouhý. A jak by se jim tedy dalo pomoci?  Ekonom vidí cestu ve snižování nákladů, v odpisech majetku, v cenách elektřiny a podobně.

Odborníci se však také shodli na tom, že vláda není od toho, aby dlouhodobě vytvářela poptávku. Ta je tu proto, aby snižovala bariéry, které brzdí rozvoj podniků. Schází nám také dostatek dobrých projektů, soudí Rusnok. Česká národní banka sice drží nízké úrokové sazby, což by podnikům teoreticky mohlo pomoci, ale když schází ony dobré projekty, na které by si podniky půjčovaly a realizovaly je, nízké úrokové sazby nás nezachrání.

Důchodová reforma, církevní restituce a nezaměstnanost

Dlouhý vidí problém ještě v jedné věci. Vláda navzdory trpící ekonomice prosazuje věci, které jí v tuto chvíli příliš nepomáhají, jako je penzijní reforma nebo majetkové vyrovnání státu s církvemi. „Mějme důchodovou reformu schválenou, ale její start se mohl odložit. Podobně s církevními restitucemi. Mějme tu po dvou desítkách let vyrovnání státu s církvemi, ale i jejich start jsme mohli odložit,“ soudí Dlouhý.

Rusnok k tomu přidal ještě faktor nezaměstnanosti, se kterou podle něj vláda nebojuje dostatečně. „Ale to není jen problém této vlády, efektivní nástroje zaměstnanosti tu nevidím posledních patnáct dvacet let,“ upozorňuje Rusnok.

Dnešní nezaměstnaní by se podle Rusnoka i Dlouhého měli např. rekvalifikovat na řemeslnější práce. Platí totiž, že až se podniky opět zvednou, budou jen těžko hledat řemeslníky a možná je budou muset dovézt ze zahraničí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…