U soudu se dnes odehrálo politické cvičení bez argumentů, povzdechl si Mlsna

29.05.2013 18:58

Ministr Petr Mlsna, který dnes u Ústavního soudu ČR hájil církevní restituce, má za to, že odpůrci narovnání státu a církví dnes nepřednesli žádný právně relevantní argument. V České televizi následně prozradil, kdy se dozvíme, jaký majetek bude nakonec restituován. Vyjádřil se také k možnosti, že majetek církví nakonec skončí za hranicemi. Může stát církvím nařídit, jak mají o získaný majetek pečovat?

U soudu se dnes odehrálo politické cvičení bez argumentů, povzdechl si Mlsna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mlsna

Před Ústavním soudem dnes vládní církevní restituce hájil ministr a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna. O témže tématu později promluvil také ve středečním Interview ČT24 České televize. Jak se ministr dívá na možnost, že by zákon o vyrovnání státu s církvemi zamířil až k Evropskému soudu? A chystá se vláda zveřejnit kompletní seznam majetku, o nějž mohou církve žádat?

Otázka církevních restitucí nemá evropský rozměr

Mlsna v úvodu pořadu poukázal na to, že již byly podepsány smlouvy mezi státem a církvemi, a pokud bude zákon o vyrovnání státu s církvemi zrušen, bude třeba řešit, co se s oněmi smlouvami vlastně stane. Rozhodně to ale podle Mlsny není tak, že by vláda tyto smlouvy podepsala urychleně záměrně.

„To musím zcela jednoznačně odmítnout. Zákon je účinný od prvního ledna 2013, a podle tohoto účinného zákona lze postupovat,“ zdůraznil Mlsna. Pokud by se celá věc dostala až k evropským orgánům, jak žádají odpůrci restitucí, celý proces by se protáhl o rok, až rok a půl. Otázka narovnání majetkových vztahů mezi státem a církví přitom nemá evropský rozměr, poznamenal ministr.

Rozsah majetku není přesně znám

Zákon o vyrovnání s církvemi je solidní kompromis, prohlásil dále Mlsna, který poukázal na to, že dnes existuje stav, kdy je řada majetku zablokována pro církve, ale předchozí vlády tuto skutečnost neřešily. „Před soudem dokonce zazněla věta, že nás nemusí zajímat, co bude za třicet let, až dojde k odluce církví od státu,“ podivoval se nad počínáním odpůrců restitucí Mlsna. Jinak ale podle jeho názoru před soudem nezazněl žádný relevantní právní argument, který by napadal podstatu vládního zákona. „Já jsem z toho měl dojem, že šlo o politické cvičení v přímém přenosu,“ říká ministr.

Zdá se ale, že se občané hned tak nedozví, jaký majetek přejde do rukou církví, a to především proto, že se u některých majetků nemusí církvím podařit přesvědčivě doložit nárok na ně, pročež se takový majetek nakonec vracet nemusí. Oprávněnost požadavků budou posuzovat Lesy České republiky a Státní pozemkový úřad.

Zmizí majetek v zahraničí?

Majetkový nárok může být prokázán např. výpisem z pozemkové knihy, prozradil Mlsna s tím, že každopádně půjde o složitý proces, ale rozhodně to bude proces velmi dobře kontrolovaný. Předseda Legislativní rady vlády také zpochybnil obavy z toho, že budou ony převedené majetky vyvedeny do zahraničí. "Já se nebojím toho, že církve přestanou vykonávat činnost, kterou již dělají dva tisíce let,“ prohlásil předseda s dovětkem, že již dnešní zákony církvím zakazují, aby se primárně zaměřily na výdělečnou činnost.

Podle Základní listiny práv a svobod navíc nelze zasahovat do vnitřních procesů církví a církevních společností. Pokud by se stát pokoušel církvím nařizovat, jak má s majetkem nakládat, existuje reálná možnost, že by Ústavní soud ČR daná ustanovení zrušil. Jednou už to totiž udělal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…