Chtěli jsme pomáhat a premiér nám to znemožnil, říká voják hradní stráže

05.06.2013 17:58

Neshody mezi vládou Petra Nečase (ODS) a prezidentem Milošem Zemanem zřejmě získávají další rozměr. V povodňovém speciálu středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu vystoupil příslušník hradní stráže, jenž si postěžoval na premiéra Petra Nečase. Nebýt iniciativy prezidenta Zemana, hradní vojáci by zřejmě zůstali sedět v kasárnách.

Chtěli jsme pomáhat a premiér nám to znemožnil, říká voják hradní stráže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uniformy Hradní stráže navrhl Theodor Pištěk

Četař hradní stráže, který nechtěl být jmenován, v pořadu zdůraznil, že jejich role přijde až při odklízení povodňových škod. „Myslím, že to byla hlavně chyba v komunikaci mezi krizovým štábem a současným velením hradní stráže. Původně měla stráž pomáhat v Praze - Radotíně, ale nakonec byli na popud premiéra všichni odvoláni a vojáci hradní stráže se vrátili do kasáren.

Souboj o hradní stráž

Hradní stráž přitom mohla pomoci prakticky kdykoliv, neboť má dva prapory. Jeden je ve službě na Hradě a druhý má volno. Vojáci, kteří mají nárok na volno, však teď budou moci vyrazit na pomoc občanům. Četař v závěru svého vystoupení vyjádřil názor, že by vláda zřejmě vůbec nevyužila potenciál hradní stráže, kdyby ji prezident nenabídl.

Stojí za připomenutí, že již odpoledne premiér Nečas oznámil, že napravil určité pochybení Prezidentské kanceláře a rozhodl se využít hradní stráž k pomoci s odklízením povodňových škod. Ono pochybení mělo podle předsedy vlády spočívat v tom, že prezident nemůže volně disponovat s hradní stráží. Jakékoli rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra, kterou on tedy učinil, a teď mohou být vojáci nasazeni. Dodal také, že je k nasazení připraveno až dva tisíce vojáků.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…