Ajaj. Brněnský radní z ANO skončil ve vazbě, další čtyři lidé taky

10.03.2019 6:46

Městský soud v Brně dnes poslal do vazby radního městské části Brno-střed Jiřího Švachulu (ANO), který měl na starosti investice. A spolu s ním také vedoucího investičního odboru Petra Liškutina a tři podnikatele ve stavebnictví či realitách. Jde o Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku. Novinářům to řekl po skončení neveřejných zasedání soudce Libor Hanuš.

Ajaj. Brněnský radní z ANO skončil ve vazbě, další čtyři lidé taky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Želízka, ilustrační foto

Celkem policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Vazbu žádali detektivové jen u pěti z nich. Další čtyři muži budou stíhaní na svobodě, dva z nich s kriminalisty spolupracují.

Podle státního zástupce Radka Mezlíka se obvinění účastnili systému ovlivňování veřejných zakázek, včetně poskytování úplatků, a fungovali tak jako organizovaná zločinecká skupina. Jedním ze spolupracujících obviněných je podnikatel Saman El-Talabani, který je stíhaný na svobodě. El-Talabani je také aktérem dalších dosud neuzavřených kriminálních vyšetřování.

Jeho svědectví ale podle Mezlíka není jediným zdrojem informací, které kriminalisté mají. „Je zde více usvědčujících důkazů k dispozici,“ uvedl Mezlík.

U všech pěti mužů poslaných do vazby je podle soudce Hanuše důvod k obavě z útěku nebo vyhýbání se trestnímu stíhání. Hrozí jim tresty od 10,5 roku výše. Existuje také riziko působení na svědky a u všech kromě Kaláška také omezené riziko, že by mohli pokračovat v trestné činnosti.

Z advokátů dnes s novináři hovořil jen Pavel Hála, který zastupuje Kaláška. Nad rozhodnutím o uvalení vazby se pozastavil, označil ho za unikátní. Klient je podle něj bezúhonný člověk, proti němu prý stojí pochybné svědectví spoluobviněného. „Je to postavené na slyšení z druhé ruky, zřejmě je to dnes moderní,“ řekl Hála.

Policie na radnici Brno-střed zasahovala od čtvrtečního do dnešního rána. Situaci bude v pondělí řešit rada městské části, v úterý kontrolní výbor a ve středu zastupitelstvo. Kriminalisté po dnešku začnou vyhodnocovat dokumenty shromážděné při prohlídkách a shromažďovat další informace. Za jak dlouho by mohla být podána obžaloba, nechtěl Mezlík předjímat.

Druhá větev vyšetřování podle dostupných informací sleduje dění kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem. Dnešní Právo uvedlo, že proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy. V této větvi případu policie dosud nikoho neobvinila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …