Americký aktivista potápí vlastní zemi na kremelském kanálu: V USA jsou média v jednom šiku. A naše vláda platí ,,nezávislé" novináře po celém světě

27.02.2015 14:56

Kremlem placený zpravodajský kanál Russia Today hovořil s Danielem McAdamsem z Institutu Rona Paula. Ústředním tématem rozhovoru bylo prohlášení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, podle kterého Spojené státy prohrávají s Ruskem v oblasti informační války.

Americký aktivista potápí vlastní zemi na kremelském kanálu: V USA jsou média v jednom šiku. A naše vláda platí ,,nezávislé" novináře po celém světě
Foto: archiv
Popisek: Americký republikánský prezidentský kandidát Ron Paul z Texasu

Kerry si nedávno stěžoval, že Spojené státy nemají ekvivalent ruského kanálu RT, prostřednictvím kterého by mohly do Ruska vysílat svůj pohled na některé mezinárodní události. Ministr tvrdil, že na rozdíl od vládní agentury Broadcasting Board of Governors (BBG), jejímž úkolem je poskytovat informace v zahraničí, má RT téměř neomezený rozpočet. Samotná RT však zveřejnila, že pro letošní rok hospodaří s 220 miliony dolarů, zatímco BBG disponuje 721 miliony dolarů. „Problém je, že Američané sice mají spoustu peněz na reklamu a PR, ale jejich produkt v zámoří nikoho nezajímá,“ glosuje McAdams.

Podle jeho názoru jsou lidé otrávení z amerického vměšování se do vnitřních záležitostí mnoha států na světě. „Pokud jste třeba občanem Somálska, tak vás nezajímá televizní nebo rozhlasové vysílání Spojených států. Toužíte jedině po tom, aby vás přestali Američané bombardovat,“ tvrdí McAdams, podle kterého však je nutné k těm více než 700 milionům přičíst dalších minimálně 100 milionů. „Tyto peníze jsou posílány jako podpora tzv. nezávislých médií. Ta nejsou přímo americká, ale jejich postoje jsou ryze proamerické. Takže pojem nezávislé je třeba dát do uvozovek,“ konstatuje McAdams.

celý text v angličintě najdete ZDE

Součástí americké PR je dle McAdamse i speciální program fungující v rámci ministerstva zahraničí. „Tisíce zahraničních novinářů dostávají školení přímo v Americe. Podobných programů existuje asi 86 a využívá je mnoho jednotlivých sekcí na ministerstvu. Musím tedy říci, že oněch zmiňovaných 700 milionů dolarů je jen špičkou ledovce. Spojené státy za šíření své propagandy utrácejí ještě mnohem více peněz. A nutno dodat, že návratnost těchto vynaložených prostředků je velmi nízká,“ kritizuje McAdams.

McAdams rovněž nesouhlasí s tvrzením americké diplomatky Viktorie Nulandové, podle které mají americká média v porovnání s ruským RT širší publikum a nemluví jen jedním hlasem. „Nejsem sice fanouškem žádných státem řízených médií, ale soukromá americká média často postupují přesně v souladu s Bílým domem a ministerstvem zahraničí. O nějaké různorodosti amerických médií tedy můžeme pouze snít. Nulandová tedy buď neví, co říká, či záměrně lže,“ má jasno McAdams.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

17:30 Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

Po zrušené akci ve Starém Plzenci vystoupil právník Ondřej Dostál, číslo 2 na europarlamentní kandid…