Americký radar v ČR by byla jistota, že Rusko nezaútočí, pravil Vondra. Zaorálek ostře proti. Do věci se vložil i známý reportér z ČT

08.12.2018 9:54

Exministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se rozhodl na svém twitterovém profilu oponovat exministru obrany Alexandru Vondrovi (ODS), a to ve věci radaru.

Americký radar v ČR by byla jistota, že Rusko nezaútočí, pravil Vondra. Zaorálek ostře proti. Do věci se vložil i známý reportér z ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

„Kdyby u nás byl radar USA, říká Alexandr Vondra, byla by jistota, že na nás Rusko nezaútočí. To je ale iluze. Kdyby u nás byl radar, byli bychom vydáni napospas nevypočitatelným rozhodnutím dnešního prezidenta USA. S jedinou jistotou, že první útok půjde na ‚oči‘ protivníka,“ poznamenal Zaorálek.

„A odborníci říkají, že útok na radar by byl veden jadernými zbraněmi. Proto byl skvělý nápad umístit radarovou základnu USA, která stála původně v širém oceánu, kousek od našeho hlavního města,“ dodal Zaorálek.

„Nevím, jestli byl exministr zahraníčí takový vždy a teď si už jen nemusí dávat pozor. Nebo teď zásadně změnil názory,“ zkonstatoval novinář Jakub Szanto s údivem, přičemž je ale známo, že Zaorálek byl v minulosti už jako opoziční politik proti umístění amerického radaru v Brdech.

„Nevím, koho myslíte tím mužikem, ale mně osobně přijde radar (nebo jakákoliv jiná cizí základna) jako fetiš pro politickou méněcennost. Jakoby to mělo potvrzovat, že skutečně a na věčné časy patříme na Západ. Raději prozápadní politiky než radar,“ dodal zpravodaj serveru Tiscali.cz Jiří Just.

Ohledně raket středního doletu a k situaci v Rusku diskutoval v pořadu Události, komentáře ČT24 ředitel Centra transatlantických vztahů Alexandr Vondra. Spolu s ním byl ve studiu i Jakub Landovský, náměstek ministra obrany.

  • Psali jsme ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …