Ani USA, ani Rusko. Jakub Janda objevil jinou zemi, ke které bychom se měli přimknout

27.09.2016 21:05

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty varuje Evropu. Ať už do Bílého domu usedne Hillary Clintonová nebo Donald Trump, my se musíme připravit na to, že Američané přestanou pečovat o naši bezpečnost. S Trumpem k tomu dojde dokonce hodně rychle. A co budeme dělat pak, kdyby došlo na ruskou invazi do EU?

Ani USA, ani Rusko. Jakub Janda objevil jinou zemi, ke které bychom se měli přimknout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

„Pořád mě překvapuje, jak málo si to většina evropských vlád uvědomuje. Podívejte se na evropskou bezpečnost a odmyslete si vše, co pro nás dělají Američané. A pak se zeptejte, zdali se jako půlmiliardový kontinent ubráníme případné ruské agresi. Samozřejmě že ne,“ píše Janda na sociální síti Facebook.

Teď je ten nejvyšší čas, abychom se začali starat sami o sebe. V Česku nás čekají sněmovní volby za rok, takže je třeba začít tlačit na demokratické politiky, aby jasně řekli, co chtějí udělat pro naši bezpečnost. Prozatím se nezdá, že by politici věděli, jak chtějí zabezpečit naši zemi. Naše dosavadní výdaje na armádu ani náhodou nepostačí k tomu, abychom si mohli dovolit něco víc než jen nevelký expediční sbor. Janda k tomu také obratem dodává, že vina neleží na našich vojácích, ale  na politicích, kteří odmítají hledět za horizont čtyřletého volebního cyklu.

Na závěr přidává jedno doporučení. Pokud opravdu chceme udělat něco pro svou bezpečnost, měli bychom dlouhodobě spolupracovat s Polskem jako regionální mocností střední Evropy.

Jakub Janda doslova napsal:

Éra, kdy za Evropu platili a zajišťovali její bezpečnost Američané, pomalu končí. S Donaldem rychle, s Hillary pomaleji.

Pořád mě překvapuje, jak málo si to většina evropských vlád uvědomuje. Podívejte se na evropskou bezpečnost a odmyslete si vše, co pro nás dělají Američané. A pak se zeptejte, zdali se jako půlmiliardový kontinent ubráníme případné ruské agresi.

Samozřejmě, že ne. Teď je přesně ten čas, abychom naše demokratické politiky probudili. Volby jsou za rok. Demokratické strany by v programu měly mít jasné převzetí zodpovědnosti za naší vlastní bezpečnost.

To mimo jiné zahrnuje strukturované navyšování obranných kapacit, včetně rozpočtu. S ušmudlaným jedním procentem těžko postavíme armádu, která bude něčím víc než jen úzkým expedičním sborem. To není její chyba, ale problém politiků, kteří nepředkládají dlouhodobý strategický horizont.

Dlouhodobě bychom měli mít armádu co nejvíce kompatabiní zejména s regionální mocností, která jasně sdílí ostražitost před ruskou rozpínavostí. Polskem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…