Ať Energetický úřad rozhodne, jak chce, poškodí mnoho lidí, zaznělo v ČT

18. 1. 2016 23:14

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková odvolala z funkce Jana Nehodu. Právě on podepsal výměr o podpoře obnovitelných zdrojů pro rok 2016. Mluvčí Energetického regulačního úřadu varoval, že teď možná jedeme na červenou a jen čekáme, až nás u toho někdo přistihne, což je jednoznačně špatně. Novinářka MF Dnes Zuzana Kubátová konstatovala, že ať ERÚ rozhodne tak či tak, poškodí mnoho lidí.

Ať Energetický úřad rozhodne, jak chce, poškodí mnoho lidí, zaznělo v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

„Profesně se rozešli... A nemá smysl za tím hledat nějaká spiknutí. Samozřejmě že nemá cenu zastírat, že podpora obnovitelných zdrojů v tom sehrála roli. My nevíme, jak se Brusel na tu celou věc dívá. My si myslíme, že je to problematické. Jsme přesvědčeni, že problém zdaleka neskončil,“ varoval mluvčí. Je to totiž tak, že jsme prozatím jezdili na červenou, ale zatím nás nikdo nechytil. Sám byl prý přítomen jednání o vyhlášení výměru pro rok 2016 a byl důrazně proti. „Ale bohužel jsem byl v menšině,“ posteskl si.

Redaktorka MF Dnes Zuzana Kubátová poznamenala, že Vitásková hraje o hodně. Je totiž dnes v situaci, v níž proti sobě stojí dva zákony. Paní Vitásková trvá na své nezávislosti. „Paní Vitásková si za ty tři a půl roku dokázala udělat spoustu nepřátel a neumí hledat spojence, když si chce něco prosadit,“ upozornila. Vláda by podle jejího názoru měla respektovat nezávislost úřadu.

Velkou chybu podle jejího názoru udělala vláda v tom, že doteď nedokázala vyjasnit, jak je to s podporou obnovitelných zdrojů. Zda je vyplácena podle zákona, nebo vlastně nezákonně. Otázkou je, jestli by Evropská komise po letech vyplácení podpory řekla, že je to nezákonné, ale každopádně by bylo lepší počkat na doběhnutí procesu.

„Je velkou chybou ministerstva průmyslu, že to není pořád hotové,“ upozornila novinářka. Vláda by měla respektovat nezávislost úřadu a tečka.  

„Ať už se Energetický regulační úřad rozhodne pro podporu, nebo proti ní... To rozhodnutí bude poškozovat velmi velkou zájmovou skupinu a přinese škody,“ uzavřela novinářka s poukazem na to, že jsou v celé věci zainteresovány např. i banky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…