Ať můžeme odvolat ombudsmanku, žádá poslankyně

11. 3. 2016 13:03

Sněmovna by měla mít možnost odvolat veřejného ochránce práv, pokud se dopustí závažného pochybení nebo kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Do vládní novely zákona, která má rozšířit pravomoci ombudsmana o podávání antidiskriminačních žalob a podání Ústavnímu soudu na rušení zákonů, to navrhuje doplnit poslankyně ANO Radka Maxová. Zprávu přinesla ČTK.

Ať můžeme odvolat ombudsmanku, žádá poslankyně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) s její úpravou nesouhlasí. Podle něho by šlo o nepřijatelný zásah do nezávislosti a nestrannosti výkonu funkce ochránce práv.

Dolní komora Parlamentu dnešní druhé čtení předlohy nedokončila. Kdy se k němu vrátí, není jasné. K rozšíření pravomocí ochránce práv má část poslanců výhrady. Simeon Karamazov (ODS) chce zamítnutí normy; ombudsman by podle něho dostal možnost šikanovat každého, kdo nesdílí jeho pohled na svět. Problém s předlohou má řada poslanců KDU-ČSL, uvedl předseda klubu Jiří Mihola.

Vládní předloha má dát veřejnému ochránci práv možnost dávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci

Sněmovna veřejného ochránce práv volí, na jeho odvolání ale zákon nepamatuje, upozornila Maxová. Poslanci by toto právo podle jejího návrhu dostali, pokud by nebyl kvůli zdraví schopen vykonávat funkci déle než půl roku. Za závažné pochybení Maxová pokládá zejména zaviněné porušení povinností ochránce práv nebo jednání, které snižuje důvěru či vážnost funkce.

Vládní předloha má dát veřejnému ochránci práv možnost dávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci a domáhat se u Ústavního soudu zrušení zákona nebo jeho části. Zatímco petiční výbor novelu těsnou většinou podpořil, ústavně-právní výbor v ní žádá změny. Markéta Adamová (TOP 09) v něm už dřív uspěla s návrhem na vypuštění pravomoci podávat antidiskriminační žaloby, podá jej znovu. Dienstbier se proti tomu ohradil. „Oběťmi diskriminace jsou často osoby, které mají slabší postavení ve společnosti,“ řekl. Žaloba ohledně diskriminace je podle něho složitá, je jich proto velmi málo.

Poslanec ČSSD Lukáš Pleticha navrhne, aby veřejný ochránce práv mohl dávat antidiskriminační žaloby jen v případě, pokud na toto porušení zákona narazí při své činnosti. Diskriminace by se navíc musela týkat většího počtu lidí nebo by jí musel být vážně ohrožen veřejný zájem. Ombudsman by se navíc musel nejprve pokusit o nápravu jinými prostředky, které může využívat.

Petiční i ústavní výbor chtějí do předlohy doplnit působnost ombudsmana ohledně diskriminace zdravotně postižených lidí

Dienstbier podpořil snahu ústavně-právního výboru o to, aby návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů mohl ombudsman podávat až po projednání ve sněmovním petičním výboru, jak prosadil Jeroným Tejc (ČSSD). Podle Adamové to ale není dostačující a chce i tuto novou pravomoc, podobně jako Marek Benda (ODS), vypustit.

Poslankyně Úsvitu Olga Havlová bude chtít dostat do novely pasáž, podle níž by ombudsman chránil před uplatňováním islámského práva šaríja. Kontroloval by v tomto smyslu například věznice, zajišťovací a pobytová střediska pro migranty, dětské domovy, školy, sociální ústavy a nemocnice. „To, když řeknu slušně, je úsměvné,“ komentoval tuto iniciativu Dienstbier.

Petiční výbor i ústavně-právní výbor chtějí do předlohy doplnit působnost ombudsmana ohledně diskriminace zdravotně postižených lidí. Poslanec ANO Zdeněk Soukup uspěl v ústavně-právním výboru s návrhem, podle kterého by si úřad ombudsmana nemohl zjišťovat informace u věcí ve své působnosti u soukromých subjektů.

Podání Ústavnímu soudu může dát nyní prezident, 41 poslanců nebo 17 senátorů, za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká. Žalobu kvůli diskriminaci nyní může podávat jen její oběť.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

16:32 Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

Novinář Jan Macháček, který na sebe nedávno strhl pozornost tím, že na půdě Českého rozhlasu údajně …