Babiš vystavuje stopku poslancům a senátorům. Státní firmy mají řídit odborníci

02.04.2015 15:18

Stát by v budoucnu neměli v řídících a kontrolních orgánech nebo dozorčích radách firem ovládaných státem zastupovat poslanci ani senátoři. Zákonodárci by do těchto funkcí nemohli být jmenováni ještě čtyři roky po skončení mandátu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru zákona, který poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Cílem normy je podle úřadu Andreje Babiše (ANO) změnit výběr zástupců státu tak, aby zajistil odborné řízení státních a polostátních společností.

Babiš vystavuje stopku poslancům a senátorům. Státní firmy mají řídit odborníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš se stal opět předsedou Hnutí ANO. Na třetím celostátním sněmu byl zvolen sto procenty delegátů

Předloha má omezit přidělování takzvaných politických trafik, kandidáty do dozorčích rad či představenstev státních podniků by proto vybírala speciální komise.     Ministerstvo v dokumentu upozorňuje, že na neexistenci pravidel, podle kterých jsou vybíráni řídící a kontrolní pracovníci, od roku 2010 opakovaně poukazuje i Bezpečnostní a informační služba (BIS). Současný systém kritizují i protikorupční organizace.

V České republice je podle materiálu 102 státních a národních podniků

Návrh předpokládá zřízení Vládního výboru pro výběr odborníků do řídících, kontrolních a dozorčích orgánů, tedy funkcí ředitelů a členů dozorčích rad státních podniků a členů orgánů obchodních společností ovládaných státem. Výbor by měl podle ministerstva navázat na dosavadní činnost Vládního výboru pro personální nominace, který je poradním orgánem kabinetu.

V České republice je podle materiálu 102 státních a národních podniků a obchodních společností s majetkovou účastí státu s ročním obratem přes 563 miliard korun. Tyto firmy jen za rok 2013 zadaly veřejné zakázky za více než 80 miliard korun.

 Návrh věcného záměru, který je přístupný na webových stránkách vlády, ještě není paragrafovaným zněním zákona. Ten vznikne až na základě jednotlivých připomínek. Následně musí zákon schválit vláda i parlament a podepsat prezident.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…