Balkánské zápisky: Nový rozkol na Balkánu má údajně původ v Budapešti

16.04.2021 7:05

Před několika dny jsme informovali o dohadech existence slovinského dokumentu o další nové změně hranic bývalé Jugoslávie tentokrát podle etnického klíče, který byl poslán jako návrh do Bruselu. Dnešní vydání slovinského webu Necenzurovano.si přináší kopii dokumentu psaného v angličtině.

Balkánské zápisky: Nový rozkol na Balkánu má údajně původ v Budapešti
Foto: Wikipedia, uživatel Perconte
Popisek: Balkán

Dokument pod názvem „Západní Balkán – cesta do budoucnosti“ byl podle informací slovinského webu zaslán předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi v únoru. Kdo je autorem dokumentu, se neví, ale údajně nevznikl na slovinském ministerstvu zahraničí, ale v Budapešti. Přesto v bruselských diplomatických kruzích se o něm mluví jako o „slovinském dokumentu“, neboť měl slovinský kabinet spolupracovat na jeho rozesílání na různé adresy. V této souvislosti je nutné vysvětlit slovinský zájem, který je vyvolán nejen tím, že se jedná o sousední země a Balkán. Dalším motivem je, že malá zapadobalkánská země se stane od července předsedající zemí EU a za svůj cíl předsednictví si vytkla nelehký úkol uklidnění krizových situací v Evropě.
 

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16427 lidí
Dokument nemá diplomatický charakter, a proto nemá ani hlavičku, ani žádný podpis. K Charlesi Michelovi se dostal mimo diplomatickou poštu, což umožňuje nepřihlásit se k jeho existenci, a to se také stalo. Nejedná se o oficiální slovinské zahraničně politické stanovisko, ale jde o neformální návrh možného řešení klíčových otázek v zemích bývalé Jugoslávie. Na dokumentu je rozeznatelné, že odpovídá chorvatským a srbským nacionalistickým zájmům projevujících se podle slovinského webu již třicetiletým úsilím o rozdrobení Bosny a Hercegoviny. Po přečtení dokumentu ale vyplývá, že zcela tomu tak není a jde o komplexnější etnickou a národnostní problematiku zahrnující i takzvanou Velkou Albánii, Kosovo, Černou Horu, Severní Makedonii a Bulharsko. Co dokument podtrhuje, je skutečnost, že po uzavření míru a slibech perspektivy Černé Hoře a Makedonii (myslí se tím členství v NATO) zůstávají klíčové problémy nevyřešené.
 
K dokumentu se v zemích bývalé Jugoslávie zatím ostře postavilo jen bosenské vedení a také americké velvyslanectví v Bosně a Hercegovině, které uvedlo, že USA stojí za nedělitelností bosenské federace. V Makedonii panuje ticho. Pouze se ozval bývalý náměstek ministra zahraničí a člen makedonské Liberálně demokratické strany Emil Kirjaz, který kritizoval poklid makedonské vlády a myslí si, že slovinské vedení ve svých vnitropolitických zájmech zachází příliš daleko.
 
Dokument lze charakterizovat jako pokus části evropské pravice Orbán – Janša o zviditelnění jejich evropské politiky a s největší pravděpodobností vše utichne. Svědčí o tom i klid v Chorvatsku a Srbsku, přestože se dokument zmiňuje o těchto dvou zemích. Dokument uvádí, že jsou zde konečně stabilní vlády, a proto existuje možnost a čas přikročit ke konečnému řešení zásadních problémů západního Balkánu.
 
Níže je uvedena k „upravená“ mapa regionu západního Balkánu, která v souvislosti s dokumentem koluje na twitteru některých balkánských politiků, kteří se k dokumentu vyjadřují.
 
 
S přispěním Mirko Raduševiče
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondrův „holandský chvat“: Podpořil správné otvírání dveří. „Neměl jsem informace.“

4:40 Vondrův „holandský chvat“: Podpořil správné otvírání dveří. „Neměl jsem informace.“

Přes směrnici o řidičských průkazech chce Evropská unie dosáhnout mnohem přísnějších podmínek pro ři…