Biden u Saúdů. Hynek Kmoníček napsal věci, které tu jinak nezaznívají

31.07.2022 11:41 | Glosa

Prezident USA Joe Biden absolvoval v půli července diplomatickou cestu po Blízkém východě. Zavítal i do Saúdské Arábie, za což si po návratu domů do Spojených států vysloužil kritiku. Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček k této Bidenově cestě napsal pár slov. Čisté zlo ani čisté dobro se v píscích Arábie nenachází, upozornil Kmoníček. Upozornil na to i v souvislosti s tolikrát probíranou vraždou saúdskoarabského publicisty Džamála Chášukdžího.

Biden u Saúdů. Hynek Kmoníček napsal věci, které tu jinak nezaznívají
Foto: Vít Hassan
Popisek: Hynek Kmoníček na besedě: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. Novotného lávka, Praha

Hynek Kmoníček v komentáři pro MF Dnes napsal, že život v poušti člověka zocelí a naučí ho pragmatickému uvažování, bez nějž by bylo v drsné krajině suchých písečných dun jen těžké přežít. Jenže západní civilizace často vedle pragmatismu staví ideály.

A právě tady je podle Hynka Kmoníčka problém.

„Jak se očekávalo, každý hodnotitel Bidenovu návštěvu viděl tak, jak ji sám předem vidět chtěl. Kritici Američanů v tom viděli zradu amerických ideálů lidských práv. Američtí progresivisté z Demokratické strany popření Bidenových předvolebních slibů. Středoví američtí republikáni opožděný příchod pragmatismu, kdy s dvěma největšími světovými dodavateli ropy (po USA nejvíce těží Saúdská Arábie a pak Rusko) nejde bojovat současně. A celou tuto politickou hru klamavých odrazů šikmých zrcadel spojoval pozoruhodně umělý narativ o hlavním saúdském disidentovi Chášukdžím, nalákaném na istanbulský konzulát za účelem středověkého rozčtvrcení. Když se totiž zblízka podíváme, co v této již tisíckrát omílané historce, končící přejmenováním ulice u saúdské ambasády ve Washingtonu na Chášukdžího, úplně základně chybí, objeví se nám obrázek mnohem složitější, než se všem vyznavačům jednoduchých historek dobra a zla kdy do příběhu hodilo,“ napsal Kmoníček.

Upozornil, že Chášukdží byl spojkou Muslimského bratrstva, které je v Saúdské Arábii, stejně jako na Západě, považováno za teroristickou organizaci Byl prý také spolupracovníkem saúdskoarabských tajných služeb. Říkávalo se o něm také, že měl spojení na svého přítele z mládí Usámu bin Ládina. Z uvedeného je podle Kmoníčka jasné, že publicista nebyl svobodným novinářem bojujícím proti zlým Saúdům. Mimo jiné proto, že v Saúdské Arábii cosi jako svobodná média neexistují.

Chášukdží byl nakonec zavražděn v Turecku, podle všeho bylo jeho tělo rozpuštěno v kyselině. Saúdskoarabský král tvrdí, že od něj nikdy nic nečetl, ani ho neviděl, a tomu podle Kmoníčka lze věřit.

Kmoníček se navíc domnívá, že smrt Chášukdžího způsobuje Saúdské Arábii větší problémy, než kdy dokázal Chášukdží své zemi provést za života. A ať už zemřel z jakéhokoli důvodu, podle Kmoníčka ani saúdskoarabský vladař Salmán bin Abd al-Azíz, ani Chášukdží se nevejdou do šablon klasických západních demokratických politiků a klasických západních novinářů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…