Blokády ministerstev nejdou podle plánu, přiznávají aktivisté

06.06.2012 20:46

Blokády, které se zatím pod záštitou aktivistů z platformy Stop vládě odehrály, byly pro organizátory zklamáním. Terčem aktivistů bylo v pondělí ministerstvo zdravostnictví, ve středu ministerstvo práce a ve čtvrtek má být vytvořena barikáda u ministerstva financí. Organizátoři podle svých slov doufali, že vyvolají větší zájem.

Blokády ministerstev nejdou podle plánu, přiznávají aktivisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nechcete čepici?

Platforma dosud uspořádala tři takzvané blokády. Do první z nich se minulý týden u ministerstev školství a kultury zapojilo několik desítek lidí. K ministerstvu zdravotnictví dorazilo tohle pondělí asi 50 demonstrantů. U ministerstva práce jich dnes bylo kolem 40. Poslední ze série "okupací" se uskuteční ve čtvrtek u ministerstva financí, kde má stát stan. V něm bude možné podepsat petici a dopis ministrovi.

"Já osobně zklamaná trošku jsem. Považovala jsem tento prostor (u ministerstev) za možnost vyjádřit názory. Očekávala jsem, že tady bude lidí víc. Nicméně že se akce konají, je jen dobře," řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová.
Pořádání protestů u ministerstev odbory ohlásily 22. května po svém sněmu. Na něm se odboráři shodli, že plánovanou celostátní stávku proti vládním reformám do prázdnin neuspořádají.

Podle Nečase jsou demonstrace už za hranicí

Předáci o chystaných akcích u ministerských budov mluvili jako o blokádách s názvem "Okupujeme ministerstva". Na zprávu reagoval emotivně premiér Petr Nečas (ODS). Obával se totiž násilných akcí a toho, že demonstranti nebudou chtít pustit úředníky a návštěvníky do ministerstev či ven. Uvedl, že takové kroky vyvolávají napětí, ztrácejí demokratickou legitimitu a jsou za hranicí standardního fungování státu.

Platforma podle svého mluvčího Jana Májíčka chtěla akcemi ukázat, že "ohrožovat svobody a demokracii" nechce. "My jsme na začátku říkali, že chceme v protestech pokračovat novou, jinou formou. Blokádami jsme se pokusili otevřít veřejný prostor ještě jinak," řekl Májíček. Podotkl, že nynější protesty slouží i jako příprava na další akce, "které budou jistě masové a mohutné". Odehrát by se měly na podzim.

Odbory v klidu nezůstanou

Podle místopředsedkyně ČMKOS to ale neznamená, že nyní bude "čtvrt roku klid". Odbory a aktivisté budou případné akce dál připravovat. Odboroví experti se soustředí na analýzy návrhů rozpočtu a reformních kroků. "Určitě nebudeme jen čekat, až zahřmí. Naším cílem není protestovat a stávkovat, naším cílem je zabránit přijetí takových reforem, které nejsou nezbytné a poškodí lidi," uvedla Sokolová. Dodala, že odborová centrála se obecně proti reformám nestaví a uvědomuje si jejich potřebnost.

Sérii protestů proti kabinetu a jeho reformám odstartovala koncem dubna stotisícová demonstrace na Václavském náměstí. Odboráři a aktivisté z platformy Stop vládě účast považovali za mandát od veřejnosti k dalším protestům. Zorganizovali proto "blokády".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …