Bojíte se, že rozkryjeme minulost, vzkázal Babiš těm, kdo tvoří koalice bez ANO

11.10.2016 18:00

Strany, které se v krajích spojují proti hnutí ANO, se bojí rozkrývání minulosti. Novinářům to v Lucemburku řekl předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš. V Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském kraji zřejmě ANO skončí v opozici, přestože volby vyhrálo, což dnes kritizoval i prezident Miloš Zeman. Zprávu přináší ČTK. Ministr financí také oznámil, že by letos rád skončil s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem.

Bojíte se, že rozkryjeme minulost, vzkázal Babiš těm, kdo tvoří koalice bez ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

V Pardubickém kraji je podle Babiše dlouhodobé spojenectví ČSSD s KDU-ČSL. „Tam fungují dlouho, takže tam ani nebyla šance,“ řekl o neúspěchu ANO při povolebním vyjednávání. V Královéhradeckém a v Plzeňském kraji podle Babiše byly strany už předem domluveny, že ANO do koalice nepustí. „Tam je samozřejmě obava, že my bychom se snažili rozkrývat nějaké minulé záležitosti. A to je asi ten hlavní důvod, proč nás tam nechtějí,“ řekl.

Babiš kritizoval zejména poměry v Plzeňském kraji, který v narážce na sicilskou mafii označil za Palermo. Podle něj krajští představitelé ČSSD mají spojitost s privatizací Škody Transportation a s „podivnými zakázkami“ s dopravními podniky a s Českými drahami. „Fungují tam dobře s ODS, s těmi kmotry,“ řekl. „V Plzni jsme určitě nechtěli být při pokračování různých věcí, které oni tam za ta léta vytvořili,“ uvedl Babiš.

Spolupráci s ČSSD a ODS v Olomouckém kraji, na níž se dnes zástupci ANO dohodli, naopak Babiš obhajoval. „My jsme vždycky říkali, že do koalic jdeme se slušnými lidmi. A pokud se tak naši dohodli v Olomouci, tak tam určitě jsou,“ řekl.

Vytváření koalic proti hnutí ANO v krajích, kde zvítězilo, dnes kritizoval i Zeman. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka to považuje za nesportovní a za zradu na voličích.

Ministr financí Andrej Babiš novinářům také řekl, že chce dokončit letošní rok s vyrovnaným či přebytkovým státním rozpočtem. Ke konci září stoupl přebytek rozpočtu na 82,3 miliardy korun. Babiš dodal, že by byl pro vyrovnaný rozpočet i v příštím roce, navrhovaný schodek 60 miliard je kompromisem s koaličními partnery ČSSD a KDU-ČSL.

Málo se investuje, varují ekonomové

V letošním roce měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. „Očekávám minimálně nulu, možná přebytek. A snížíme dluh,“ řekl novinářům Babiš. Dodal, že jeho ambicí je dostat Českou republiku mezi pět nejméně zadlužených zemí v Evropě.

Vzhledem k vývoji plnění státního rozpočtu v posledních měsících je podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala jeho vyrovnané či mírně přebytkové hospodaření na konci roku reálné. „Důvodem je především nárůst příjmů státu, především daňových. Naopak výdaje oproti loňsku klesají, a to kvůli nižším investicím,“ uvedl.

Již dříve přitom řada analytiků upozornila, že za lepším hospodařením státu letos jsou z významné části nižší veřejné investice. „Z dnešního pohledu se už nezdá úplně nerealistické, že zůstane státní kasa v přebytku i na konci roku. Šlo by ovšem o nechtěný přebytek, vyvolaný neschopností státní administrativy realizovat infrastrukturní stavby,“ uvedl například počátkem září hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Do sněmovny poslala na konci září vláda návrh rozpočtu, který počítá v roce 2017 se schodkem 60 miliard

Dřímal dále upozornil, že je možné letos i snížení dluhu. „Stát totiž může využít likviditní rezervu, tedy zůstatky na účtech státní pokladny. Celkový veřejný dluh by měl podle našeho očekávání letos poklesnout pod 40 procent HDP poprvé od roku 2011,“ uvedl.

Do sněmovny poslala na konci září vláda návrh rozpočtu, který počítá v roce 2017 se schodkem 60 miliard. „To je koaliční návrh. Kdybych o tom rozhodoval sám, tak bude vyrovnaný. Já jsem bojoval s představiteli ČSSD a KDU-ČSL, kteří navrhovali 85 miliard, takže nakonec jsem rád, že jsem to ustál na 60 miliardách,“ řekl. ČSSD podle něj neřeší ani dluh, ani deficit. „Jim je to úplně jedno, jestli budeme zadlužení, nebo ne,“ uvedl.

Babiš neupřesnil, zda by měl rozpočet z přebytkového dospět k vyrovnanému například kvůli utrácení. „Většinou se utrácí koncem roku. Ale otázka samozřejmě je, jestli ministerstva vyčerpají všechny peníze. Ministři jsou vždy aktivní, když jde o rozpočet, ale jsou méně aktivní, když mají čerpat,“ uvedl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…