Byli byste ještě méně spravedliví než komunisté, vzkázal Duka k úvahám o seškrtání restitucí

25.03.2014 19:31

Římskokatolická církev, nejpočetnější církev v našem státě, vnímá situaci okolo tzv. církevních restitucí zcela odlišně než současná česká vláda. Podle ní jde o odčinění křivd spáchaných minulým režimem a o odluku církví od státu.

Byli byste ještě méně spravedliví než komunisté, vzkázal Duka k úvahám o seškrtání restitucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Z náhrad se budou mimo jiné hradit platy nejen duchovních, ale i laických zaměstnanců, které jsou v naprosté většině podprůměrné, a dále provoz církví a investice. Uvedl to arcibiskup pražský, metropolita a primas český, kardinál Dominik Duka v pořadu České televize Interview Daniely Drtinové.

Na otázku, zda cítí politický tlak, arcibiskup uvedl: „Zcela jistě, my jej cítíme i v jistých médiích, které o tom hovoří.“ Připomněl, že na počátku 90. let byla hodnota někdejšího církevního majetku vyčíslena na 250 miliard Kčs. „Šli jsme tak daleko, jak jsme mohli,“ dodal s poukazem na inflaci posledních dvou desítiletí.

Současná levice je horší než komunisti

Podle poslankyně Aleny Gajdůškové „atmosféra ve sněmovně není daleka změně zákona“, avšak vládní koalice má zájem na domluvě s církvemi a náboženskými společnostmi. „Pokud bychom měli ustoupit, museli bychom propustit naše zaměstnance,“ nastínil pražský arcibiskup situaci církve. Dodal, že církve a náboženská společenství nemohou peníze utratit obratem, neboť musí myslit do budoucna. Ke skloňované možnosti zdanění církevních náhrad uvedl, že „na danění odškodnění nemáme zákon“. Atmosféra je podle něj jedna věc, jiná je dodržování zákonů.

„Současná levice by uvažovala trochu méně spravedlivě, než komunistický stát po roce 1948,“ dodal kardinál Duka s poukazem na skutečnost, že v té době navzdory konfiskacím majetku církve stát hradil její náklady.

Podle pražského arcibiskupa je výrok Ústavního soudu nezvratný a zákon o nápravě škod a narovnání vztahů s církvemi nelze zpětně zrušit. „Jde o náboženskou svobodu, o záchranu kulturního dědictví,“ zdůraznil kardinál Duka s tím, že „my jsme odpustili minulému režimu 150 miliard korun“ a i věřící jsou „plnoprávní občané tohoto státu“ platící daně.

Církve na Ukrajině pracují pro smíření

Ohledně nemovitostí na Pražském hradě, o nichž jedná prezidentská kancelář s arcibiskupstvím, uvedl, že „máme určitý návrh, na kterém se pracuje“. Domluva je podle arcibiskupa podmíněna oboustranně gentlemanským přístupem a vzájemnou důvěrou.

K situaci na Ukrajině arcibiskup Duka uvedl, že jde „po stránce národnostní i náboženské o velmi různorodou zemi“, kde církve sehrály velmi pozitivní úlohu, když „pozvedly svůj hlas ke smíru a výzvě, aby spor byl řešen bez válečného konfliktu“. Církve stály za tím proudem, který chce v zemi atmosféru spolupráce, obnovy hodnot a nápravy korupčního prostředí, domnívá se kardinál Duka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…