ČSSD nad propastí. Co na to Jiří Zimola?

1. 11. 2016 7:12

Nejnovější průzkum agentury STEM, který ukázal, že by ČSSD skončila ve sněmovních volbách až třetí po ANO a KSČM, znovu přiložil polínko pod vroucí sociálně demokratický kotel. Uvnitř strany znějí hlasy volající po výměně stranického vedení, zvláště předsedy Bohuslava Sobotky.

ČSSD nad propastí. Co na to Jiří Zimola?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

V ČSSD to začalo vřít po drtivé porážce v senátních a krajských volbách. Vidina pohromy i ve sněmovních volbách situaci ještě více přiostřila. Agentura STEM v říjnovém průzkumu totiž naměřila ČSSD 14,4 %, což ji v pomyslném žebříčku volebních preferencí odsunulo až na třetí místo za hnutí ANO (29,7 %) a KSČM (14,6 %).  

Uvnitř strany se tak začínají rodit nápady, jak hrozící katastrofu odvrátit. Poslanec Stanislav Huml vyzývá k obměně předsedy strany, jeho kolegové ze senátních lavic Jeroným Tejc a Jaroslav Foldyna volají po celostranickém referendu, které by rozhodlo o novém vedení strany.

„Já jsem stál za Slávkem Sobotkou, když se ho snažili odvolat a nabádali ho po volbách, aby rezignoval. Tenkrát na to nebyla doba. Ale teď je na diskusi, kdo by měl vést stranu, čas,“ uvedl Huml pro deník Právo.

Členové grémia ale podobné nápady odmítají. „Pokud chtějí, abychom pokračovali směrem dolů, tak je to ideální cesta. Je hloupost v tuto chvíli vidět v propadu preferencí chybu předsedy strany, to je vždycky nejjednodušší,“ sdělil Právu šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Na referendum prý navíc není čas. „Sjezd se bude konat krátce před parlamentními volbami. Je znám pouze jeden kandidát na předsedu strany, tak nevidím smysl, abychom dělali hlasování členů strany,“ uvedl Sklenák.

Šéf Senátu Milan Štěch ani předseda Sněmovny Jan Hamáček výměnu šéfa strany nechtějí. Jihočeský hejtman Jiří Zimola nicméně varuje, že poslední průzkum, z něhož nemůže mít žádnou radost, potvrdil jeho slova o ČSSD nad propastí a velkém kroku kupředu. „Očekávám od vedení strany vytyčení jasné strategie, ať již bude v čele strany kdokoli,“ vzkázal Zimola. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktorka Českého rozhlasu vytočila Okamuru: Nevím, co tady říkáte? Koho vy jste měla za partnera před deseti lety?!

18:01 Redaktorka Českého rozhlasu vytočila Okamuru: Nevím, co tady říkáte? Koho vy jste měla za partnera před deseti lety?!

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl předseda SPD Tomio Okamura. A v závěru …