Ceny bytů v Praze a v Brně se srovnávají. Může za to konkurence

24.11.2013 20:59

Cenová úroveň nových bytů v hlavním městě Praze a Brně se pomalu začíná vyrovnávat. Důvodem je podle serveru iHNed.cz silný konkurenční boj developerů v hlavním městě. V Brně naopak byty nemají důvod zlevňovat, nových staveb tam nevzniká tolik. Rozdíl mezi výší mzdy v Praze a Brně zůstává.

Ceny bytů v Praze a v Brně se srovnávají. Může za to konkurence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

V Praze klesly ceny některých nových bytů k 35 tisícům korun za jeden metr čtvereční. Ceny se tak v Praze a v Brně poprvé v historii vyrovnaly, píše o tom server iHNed.cz. Za tímto vývojem stojí hlavně konkurenční boj developerů na území Prahy.

"Prvním důvodem je cenová válka mezi pražskými developery, která stlačuje ceny nové výstavby dolů," uvedl pro iHNed.cz manažer marketingu developerské společnosti BEMETT, a. s. Jan Koubík.

Druhým důvodem, který Koubík uvedl, je nedostatek vhodných pozemků v Brně, které brzdí novou výstavbu. Byty si tam proto drží svou cenu. "V obou městech se cenově přibližuje i segment starších bytů, i když tam pořád zůstává rozdíl mezi Prahou a Brnem ve výši zhruba deseti procent," sdělil Pavel Bultas, jednatel společnosti HypoAsistent.

Rozdíly v platech zůstávají

Zatímco ceny bytů se začínají srovnávat, rozdíl ve mzdách stále zůstává. Obyvatelé Brna vydělávají asi o čtvrtinu méně než zaměstnanci v Praze. Liší se také přístup Pražanů a Brňanů k financování nákupu bytu. Zatímco v hlavním městě mají kupující připravenu asi desetinu z ceny bytů a zbytek financují úvěry, v Brně do koupi bytů investují zákazníci 17 procent vlastních peněz a zbytek si půjčují.

"Ukazuje se, že v Brně se na koupi bytu běžně skládá celá rodina, zatímco Pražané se neváhají zadlužit hypotékou ve výši 90 procent z ceny bytu," konstatoval Bultas.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…