České firmy podporují jazykové vzdělání svých zaměstnanců

30. 7. 2013 15:55

České firmy vyžadují od svých zaměstnanců stále častěji pokročilé jazykové znalosti, jejichž rozvoj samy významně podporují. Jazykové kurzy tak patří vedle stravenek či prodloužené dovolené k nejčastěji nabízeným zaměstnaneckým benefitům. Nárůst investic do jazykového vzdělávání lze ze strany firem očekávat i do budoucna.

České firmy podporují jazykové vzdělání svých zaměstnanců
Foto: red
Popisek: Jazyková škola Skřivánek

Podle šetření o vzdělávání dospělých, které v letech 2011 a 2012 provedl Český statistický úřad, se dalšímu vzdělávání v podobě kurzů, workshopů, seminářů či soukromých lekcí různého zaměření ve sledovaném období věnovala třetina Čechů. 78 procent z nich k tomu motivovala vidina kariérního postupu, 18 procent osob se dalšímu vzdělávání věnovalo ze soukromých důvodů. V oblasti zaměstnaneckých kurzů dominovaly technické obory, obchod, řízení a správa a studium cizích jazyků. Jazykové kurzy byly jasným lídrem také v oblasti soukromého zájmového vzdělávání.

České firmy kladou na jazykovou vybavenost svých zaměstnanců poměrně vysoké nároky. Podle výsledků portálu Jobs.cz byla v loňském roce znalost angličtiny vyžadována u 57 procent inzerovaných pozic, a to většinou na středně pokročilé nebo vyšší úrovni. U 12 procent pozic byla požadována němčina. Znalost dalších cizích jazyků, ačkoli mnohdy není přímo uvedena, má značný vliv na úspěšnost uchazeče u přijímacího pohovoru. Firmy se také snaží přispět k dalšímu rozvoji jazykových znalostí svých zaměstnanců, což mimo jiné dokazuje i fakt, že byl u každého třetího inzerátu nabízen zaměstnanecký benefit právě v podobě jazykového kurzu.

Zájem o firemní výuku jazyků potvrzují i přední české jazykové školy. „Poptávka firem o jazykové kurzy pro zaměstnance rozhodně neklesá. V roce 2010 zajistila naše agentura v rámci firemní výuky 177 000 vyučovacích hodin, v roce 2012 jich bylo již 189 000. Za první pololetí roku 2013 jsme odučili více než 104 000 vyučovacích jednotek, což je sice o 6 procent méně než za stejné období v loňském roce, zaznamenáváme však zvýšenou poptávku po firemních kurzech v podzimním období, a tak by i tento rok měl být ve znamení růstu,“ uvádí Pavel Skřivánek, majitel jazykové agentury Skřivánek, u které své zaměstnance vzdělává například Škoda Transportation, a. s., Strabag, a. s. či MAKRO Cash & Carry ČR, s. r. o. Největší poptávka je jednoznačně po kurzech obecné angličtiny (72 procent), mírný nárůst ale v posledních letech zaznamenala také němčina (18 procent). Okrajově je zastoupena francouzština, španělština a ruština, o kterou však v tomto roce prudce vzrostl zájem o 40 procent.

Podle údajů jazykové agentury Skřivánek měly na poptávku po firemních jazykových kurzech v minulých letech velký vliv vzdělávací projekty financované Evropskou unií, například Školení je šance nebo Vzdělávejte se pro růst!, které v současné době postupně dobíhají. Tyto projekty byly unikátní tím, že firmám poskytovaly až stoprocentní dotaci, která byla vyplácená dopředu na každé čtvrtletí. V posledních měsících se ale situace výrazně mění. „Od počátku tohoto roku zpracováváme desítky výběrových řízení na firemní výuku jazyků, která již nebude hrazena z fondů EU, ale z financí samotných firem. Ty si totiž stále více uvědomují, že jazyková vybavenost zaměstnanců je nedostačující, a že je do jazykové výuky nutné investovat,“ komentuje aktuální vývoj Pavel Skřivánek. V souvislosti s tímto posunem lze očekávat zvýšení poptávky po jazykových kurzech pro firmy i v dalším období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

20:49 Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

REPORTÁŽ „Řeknu vám jednu věc, co mi na vás vadí. To, že nechodíte k volbám. Jde o demokracii,“ vytk…