Česko chce letos přijmout první dvě stovky uprchlíků

17. 9. 2015 18:46

Česko by letos chtělo přijmout téměř 200 z 1500 uprchlíků, kteří by měli do země přestěhovat do konce roku 2017. Informovalo o tom ministerstvo vnitra v tiskové zprávě po dnešním jednání pracovní skupiny, která má zajistit hladký průběh přesídlování. Do Itálie a Řecka, jež čelí velkému náporu migrantů, vyjedou styční důstojníci, kteří se budou podílet na přesídlení.

Česko chce letos přijmout první dvě stovky uprchlíků
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Česko zatím rozhodlo o tom, že přijme 400 uprchlíků z táborů na Blízkém východě. První stovka by měla podle vnitra přijet ještě v letošním roce, budou mezi nimi rodiny nemocných syrských dětí, které podstoupí léčbu v pražské motolské nemocnici. Jejich přílet je plánován na polovinu října. "Rodiny budou ubytovány v dočasném ubytovacím zařízení v Praze," uvedla zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná. O jejich integraci se pak bude starat arcidiecézní charita a správa uprchlických zařízení.

Za prvních osm měsíců letošního roku na vnějších hranicích EU bylo zaznamenáno přes 500.000 uprchlíků

Dalších 1100 lidí se Česko zavázalo v EU přijmout z Řecka a Itálie. Styční důstojníci v těchto zemích budou koordinovat postup k přijetí vybraných uprchlíků. "Jsme připraveni během následujících dvou měsíců relokovat prvních 95 osob," doplnila Novotná.

Uprchlíci z jihoevropských zemí patří do skupiny 40.000 osob, na jejichž přesídlení a rozdělení se dohodly státy EU. Nyní ale běží další debata, která se týká povinného rozdělení dalších 120.000 žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska. Je tak možné, že Česko přijme i další uprchlíky, kterých by podle některých návrhů mohlo být několik tisíc.

Státy se však zatím na rozdělení nedokázaly dohodnout. Příští týden se kvůli tomu sejdou na mimořádných summitech ministři vnitra i premiéři zemí EU. Podle evropské agentury Frontex bylo za prvních osm měsíců letošního roku na vnějších hranicích EU zaznamenáno přes 500.000 uprchlíků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

4:41 Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

Pořádně naloženo dostali od bulvárního novináře, podnikatele a profesionálního hráče pokeru Pavla No…