Česko plánuje masivní návrat k uhlí a jádru. Ekologové se bouří

26.04.2012 10:31

Po zkušenostech s širokými lány plnými solárních panelů a se spekulanty, kteří chtěli na solární energii snadno zbohatnout, uvažuje český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) o větším využívání zásob uhlí a jádra pro získávání energie. Pokud se něco rychle nezmění, pak Česko na masivní podporu ekologičtější výroby energie doplatí jedním bilionem korun. V horším případě dokonce bilionem a půl. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Česko plánuje masivní návrat k uhlí a jádru. Ekologové se bouří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Severočeská elektrárna

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková upozorňuje, že je v Česku třeba omezit podporu ekologických projektů na výrobu energie. Pokud by se podařilo zastavit podporu obnovitelných zdrojů od roku 2014, vyjde to na 874 miliard korun, jestliže bude dál platit současný zákon, který podporu zdrojů zajišťuje do roku 2020, daňoví poplatníci za ní zaplatí 1072 miliard korun, tedy přes bilion. Jestliže poslanci schválí ještě masivnější podporu, kterou sněmovně vrátil prezident Klaus, vyjde to státní rozpočet na 1492 miliard korun.

Elektřina za 12 tisíc, nebo za 15 stovek

„V současné politické situaci nemůžeme přesný vývoj nikdo odhadnout,“ říká k tomu Vitásková. Platí přitom, že v době největšího fotovoltaického boomu v roce 2010 vyšla jedna megawatthodina elektřiny vyrobená ze slunce až na 12 tisíc korun, tržní cena se přitom pohybovala pod patnácti stovkami za tutéž megawatthodinu.

Ekologové ovšem tvrdí, že výpočty ERÚ jsou zkreslené. Jednak nepočítají s tím, jak rychle se výroba energie z obnovitelných zdrojů zlevňuje a naproti tomu nezapočítávají všechny náklady, které sebou nese spalování uhlí.

Kalkulace ERÚ neberou v potaz technologický rozvoj a neustálé klesání cen obnovitelných zdrojů, říká bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, který dnes zastupuje Asociaci obnovitelných zdrojů. Jan Rovenský z Greenpeace v této souvislosti zdůrazňuje, že škody, které způsobily životnímu prostředí české elektrárny a teplárny, byly vyčísleny jen za rok 2009 na 118 miliard korun. Pokud by se tato částka napočítávala např. do roku 2040, člověk pozná, že výhodnost uhlí je jen iluze.

Dražší elektřina kvůli Německu

Zastánci obnovitelných zdrojů navíc dodávají, že česká elektřina není o tolik dražší kvůli její výrobě z obnovitelných zdrojů, ale kvůli cenám v sousedním Německu. Zhruba třetinu ceny totiž tvoří distribuční poplatky, které máme dlouhodobě jedny z nejvyšších v Evropě. A polovinu představuje cena silové elektřiny.

„Ta u nás ale vůbec nereflektuje reálné náklady na výrobu. Jelikož je odvozena od cen v Německu, zajišťuje jenom českým energetickým firmám dvojnásobné marže,“ uzavírá Bursík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …