Čeští politici: Turecko musí zůstat právním státem

18.07.2016 20:21

Zatýkání tisíců vojáků a soudců nebo úvahy o obnovení trestu smrti kvůli pátečnímu pokusu o puč v Turecku znepokojují české politiky. V komentářích k dění po pokusu armády o převrat dnes uváděli, že Evropská unie i NATO potřebují, aby země zůstala stabilní. Zároveň je však nepřípustné, aby prezident Recep Tayyip Erdogan využil puč k potírání politické opozice a čistkám v armádě a justici. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) reakce turecké vlády na puč spíše oddálily možnost vstupu země do EU.

Čeští politici: Turecko musí zůstat právním státem
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký premiér Binali Yildirim dnes oznámil, že kvůli vzpouře bylo dosud zatčeno 7 543 lidí včetně 6 038 vojáků nejrůznějších hodností, 100 policistů, 755 soudců a prokurátorů a 650 civilistů. Z funkcí bylo odvoláno na 9 000 lidí včetně 30 guvernérů tureckých provincií, 8 777 zaměstnanců ministerstva vnitra a dalších vysokých úředníků.

Sobotka: Není možné retroaktivně zavádět trest smrti

Premiér Sobotka uvedl, že Česko i mezinárodní společenství potřebují stabilní demokratické Turecko schopné spolupracovat na řešení migrační krize a situace v Sýrii. Ozbrojený puč je třeba odmítnout, ale turecká vláda by se měla chovat v mezích ústavy a právního státu, řekl premiér v Českém rozhlase Radiožurnálu. „Není třeba možné retroaktivně zavádět trest smrti a není možné uplatňovat princip kolektivní viny,“ podotkl.

Sobotka doufá v to, že turecká vláda nezneužije pokus o puč k tomu, aby se masivně vypořádala se všemi svými politickými kritiky, i když některé její kroky tak začínají vypadat. Případné zavedení trestu smrti by podle premiéra v podstatě znemožnilo další jednání o sbližování mezi EU a Tureckem.

Bělobrádek: Brusel má nástroje, jak Erdogana tlačit k zachování právního státu

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek považuje zprávy o dění v Turecku za silně znepokojující. „Ať už jde o lynčování řadových vojáků, o zjevně již předem připravený seznam téměř tří tisíc soudců, jichž se Erdogan zbavil, o masové čistky či volání po znovuobnovení trestu smrti. Takto prostě právní stát nevypadá,“ uvedl Bělobrádek pro ČTK.

Šéf nejmenší koaliční strany zdůraznil, že o situaci v Turecku se musí zajímat Evropská unie i NATO. Připomněl, že EU s Ankarou spojuje řada dohod, mimo jiné o zastavení migrace. Brusel podle něj má nástroje, kterými může prezidenta Erdogana tlačit k zachovávání právního státu a respektu k lidským právům a svobodám.

NATO by podle Bělobrádka mělo prověřit zásahy Erdogana do armády, která je druhým nejsilnějším vojskem Aliance. „Při všem respektu k suverenitě Turecka by měla žádat konzultace a ujištění, že turecká armáda zůstane platnou a efektivní spojeneckou silou,“ soudí.

Ženíšek: Nápadné je, že se Erdogan usmířil s Putinem

Znepokojení vyjádřil také místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Počet zatčených podle něj vede k otázce, zda Erdogan nevěděl o puči předem či se na jeho odstartování sám nepodílel. „Nápadné je ale i to, že v posledních čtrnácti dnech se usmířil s (Vladimirem) Putinem a vyslal signál, že netrvá na odstranění (Bašára) Asada,“ poukázal Ženíšek na změny v politice Turecka vůči Rusku a Sýrii.

Ženíšek se také domnívá, že je třeba, aby na situaci reagovala EU. „Turecko je na cestě k plné diktatuře a jako takové nemůže počítat s liberalizací víz ani s pokračováním přístupových rozhovorů!“ zdůraznil.

Fiala: Je nepřijatelné potírat opozici, která neměla s pučem nic společného

Odmítavou reakci mezinárodního společenství na snahu pučistů a následné Erdoganovy kroky očekává předseda ODS Petr Fiala. „Je nepřijatelné, aby armáda v demokratických státech určovala politiku silou. Stejně tak je ale nepřijatelné, aby vláda potírala i opozici, která s vojenským pučem neměla nic společného,“ uvedl.

Fiala se domnívá, že vývoj v Turecku dokazuje, že bylo chybou otevírat rozhovory o vstupu země do EU a připravovat uvolnění vízového styku. Podstatné podle něj je, aby se situace uklidnila. „Musí nám záležet, aby Turecko byl stabilní spojenec v NATO, který zároveň respektuje prvky právního státu,“ řekl ČTK.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, jak prezident Miloš Zeman vidí poslední vývoj v Turecku, zda jsou represe adekvátní situaci nebo ohrožují tureckou demokracii, odkázal na své sobotní vyjádření pro Rádio Impuls. V něm řekl, že pro Zemana je důležité, aby v Turecku nedošlo k velkému krveprolití a aby byly v Turecku zachovány demokratické principy.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

14:49 Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

„Hašek prošustroval miliony a teď je za krále hlupáků“, i takto se dnes na Slovensku mluví o slavném…