Chovanec se vykašlal na cestu do Číny. Zůstává zde

09.05.2017 11:26

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes na svém twitterovém účtu oznámil, že za současné politické situace se bohužel nemůže zúčastnit zahraniční cesty do Číny s hlavou státu Milošem Zemanem. „Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad,“ řekl.

Chovanec se vykašlal na cestu do Číny. Zůstává zde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr vnitra Česka Milan Chovanec

Hlavním motivem cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny by měla opět být ekonomická spolupráce. Na konferenci o projektu Hedvábné stezky pronese projev, ve kterém se vysloví pro to, aby jeho součástí byla i Česká republika. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Zeman do Číny odletí ve čtvrtek, zpět se vrátí 18. května. Během pobytu ho přijme čínský prezident Si Ťin-pching a na summitu se v neděli 14. května setká i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jindrák očekává, že během cesty po Číně bude podepsáno několik obchodních smluv či memorand.

Dvoudenní konference k Hedvábné stezce začne příští neděli. Podle Jindráka se na ní Číňané budou snažit sehnat pro projekt podporu. Zeman, který bude protokolárně nejvyšším představitelem ze zemí Evropské unie, pronese projev během zahajovací části i na dvou speciálních panelech. „Hlavní poselství je to, že bychom rádi byli součástí Hedvábné stezky,“ řekl Jindrák. Česko by podle něj rádo podporovalo oboustranně výhodnou ekonomickou spolupráci. „V tom smyslu, aby ta Hedvábná stezka nebyla jednosměrka, aby měla dvousměrný provoz,“ podotkl s odkazem na to, že v současné době zboží většinou míří z Číny do ČR. Konference by se měly zúčastnit asi tři desítky prezidentů nebo předsedů vlád.

Kromě účasti na summitu má Zeman v plánu řadu schůzek, většinou s ekonomickým kontextem. Podle Jindráka je především zájem dokončit projekty, které byly představeny při loňské návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze. „V čínských podmínkách je potřeba tomu dát politickou podporu. Což je jeden z důvodů, proč s sebou bereme takovou velkou podnikatelskou delegaci, aby čínská strana věděla, že tyhle věci mají podporu nejužšího vedení,“ poznamenal Jindrák. Po asi půlhodinovém setkání s čínským prezidentem by mělo být podepsáno několik memorand.

Kromě ekonomických témat podle Jindráka je návštěva českého prezidenta důležitá kvůli kontinuitě vzájemných vztahů. „Týká se to i třeba Německa a dalších unijních států. Dosáhli jsme určitého stupně těch vztahů a teď je důležité ten stupeň udržet v nějaké intenzitě,“ poznamenal.

Do Číny se Zemanem poletí podle ředitele zahraničního odboru včetně překladatelů asi devadesátičlenná podnikatelská delegace, včetně třeba zástupce Škody Auto. Armáda kvůli tomu musela uvolnit oba vládní airbusy. Kromě podnikatelů Zemana doprovodí také několik ministrů a náměstků ministrů. Do země by se tak měl vydat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (všichni ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Připojí se i guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Ministři mají naplánovány kromě setkání u čínského prezidenta i vlastní bilaterální schůzky. Program Zaorálka se podle informací ČTK ještě připravuje. Jeho součástí by měla být schůzka s čínským protějškem ministra Wangem I.

Šlechtová podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veroniky Vároši vystoupí na konferenci k Hedvábné stezce a později v Šanghaji na semináři k cestovnímu ruchu. V plánu má i bilaterální jednání s čínským ministrem cestovního ruchu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…