Chovanec zvažuje nápad. Obec vstřícná k uprchlíkům získá dotace na rozvoj

12. 2. 2016 22:02

Každá obec, na jejímž území se nachází zařízení pro zajištění cizinců, by měla dostat milion korun. Počítá s tím podle informací ČTK návrh ministerstva vnitra, který úřad rozeslal dalším institucím k posouzení. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) také příští týden ve středu předloží vládě návrh na humanitární pomoc ve výši 15 milionů korun pro syrské uprchlíky ze syrského města Aleppo, kteří čekají na turecko-syrské hranici.

Chovanec zvažuje nápad. Obec vstřícná k uprchlíkům získá dotace na rozvoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Podle návrhu ministerstva se kvůli ozbrojeným útokům kolem města Aleppo v Sýrii dala do pohybu další migrační vlna a na turecké hranici, kterou Turecko dočasně uzavřelo, čeká kolem 30 000 lidí a další desítky tisíc Syřanů k hranicím míří. Ministerstvo vnitra proto chce, aby Česko poskytlo turecké vládě jednorázový okamžitý peněžní dar 15 milionů. Česko chce dar podmínit tím, že peníze půjdou výhradně na pomoc této konkrétní utečenecké skupině.

Lidi z Aleppa, kdysi nejlidnatějšího syrského města, vyhání ofenzíva vládních vojsk podpořená ruskými nálety. Z podkladů ministerstva vnitra vyplývá, že kvůli syrské občanské válce uprchlo ze Sýrie více než 4,5 milionu Syřanů, kteří zamířili převážně do okolních států, tedy do Turecka, Iráku, Jordánska, Libanonu a do Egypta. Na území Turecka v současné době pobývá přes 2,5 milionu registrovaných syrských uprchlíků. Turecká vláda prý na pomoc uprchlíkům vydala téměř deset miliard dolarů.

Ministerstvo vnitra zároveň připravilo dokument, na základě kterého by českého obce, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců, mohly získat mimořádnou dotaci na svůj rozvoj. Úřad navrhuje, aby každá z těchto obcí dostala milion korun, vyplývá z navržených zásad udělování dotace. Celkem by tak ministerstvo, pokud s návrhem bude souhlasit vláda, vyplatilo deset milionů korun. Obce by za peníze mohly například opravit svůj majetek, silnice nebo třeba lavičky či autobusové zastávky.

Poskytnutí dotace umožnila novela zákona o pobytu cizinců, která vstoupila v platnost v prosinci. Dosud měly na tuto dotaci nárok jen obce s azylovými zařízeními.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

8:08 Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

Ekonom a publicista Martin Kunštek upozorňuje čtenáře ParlamentníchListů.cz na dokument, který připr…