Chtěla jsem rozvinout diskusi, vysvětluje primátorka, které za Putina s knírkem hrozí kucháním dětí

15.03.2014 17:12

Vyvolat diskuzi ohledně krymské krize - to byl jeden z cílů aktivistů ze sdružení Dekomunizace, kteří vyvěsili velkou plachtu ruského prezidenta Vladimira Putina s knírkem a ve Stalinově maršálské uniformě na liberecké radnici. Nad pomníčkem obětí sovětské okupace ze srpna 1968, kdy v Liberci zemřelo devět lidí. Vyvolali poprask. Někdo s akcí souhlasí, jiný protestuje. S nesouhlasnou reakcí se ozvali liberečtí komunisté, což se dalo čekat. A překvapivý asi není ani oficiální protest ruského velvyslanectví. Zcela jednotný není ani postoj vedení města.

Chtěla jsem rozvinout diskusi, vysvětluje primátorka, které za Putina s knírkem hrozí kucháním dětí
Foto: Liberec.cz
Popisek: Martina Rosenbergová, jediná sociálnědemokratická primátorka

Anketa

Který státník zatím během ukrajinské krize obstál nejlépe?

0%
96%
hlasovalo: 17683 lidí

„Varujeme tímto před postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy. Navzdory prohlášení ruské strany o oprávněnosti humanitární pomoci Rusům žijícím na Krymu a na východní Ukrajině je jasné, že vstup vojsk na území cizího státu není pomoc, ale agrese," vysvětlili organizátoři. „Historie se opakuje a my cítíme povinnost na to upozornit. Janukovyčovo pozvání si nezadá se zvacím dopisem Vasila Biľaka a jiných darebáků, kteří v roce 1968 vyzvali vedení Sovětského svazu, aby u nás zabránilo `kontrarevoluci`," uvedl Ondřej Matyáš z občanského sdružení Dekomunizace.

Liberec si v roce 1968 zažil své. „Bylo to tady husté. Devět mrtvých, spousta raněných," upozornil ParlamentníListy.cz liberecký knihkupec a spoluorganizátor svérázného protestu Martin Fryč. Vyjádřil se i k argumentu případného referenda obyvatel Krymu o připojení k Rusku. „Svobodné referendum to nebude, protože svoboda  a demokracie není v Rusku, natožpak na Krymu za pomocí kalašnikovů," domnívá se. „Na Krymu je Rusů 58 procent. Po začátku invaze jich podepsalo dopis Putinovi 130 tisíc, což ani zdaleka nejsou všichni. Akorát teď už se určitě bojí," uvedl.  

Neúcta k obětem z druhé světové války

Putinova plachta vyvolala rozruch. Je na ní vyveden s hitlerovským knírkem, v maršálské uniformě vypadající jako Stalin a vyznamenáními se symboly fašismu a nacismu. Zájemci si ji mohou prohlédnout na budově pražské galerie DOX, kde je momentálně vyvěšena. Jako první se s protesty ozvali liberečtí komunisté. „Důrazně odmítáme propagaci fašistických symbolů na radnici města Liberce. Jsme znepokojení, že souhlas s akcí vydalo vedení Liberce," napsali.

Do věci se vložilo i velvyslanectví Ruské federace. „Považujeme podobné neuctivé akce za naprosto nepřijatelné. Nejsou v souladu s vysokou úrovní vzájemných bilaterálních vztahů. Emoce a ukvapené soudy jsou špatným základem pro budování vztahů mezi Ruskem a Českou republikou," sdělilo.

Zcela jednotné není ani vedení města. „Hledání paralely mezi tak silným symbolem jako je hákový kříž, Putinem a nečernobílou anexí Krymu je neúctou k obětem druhé světové války. Z nichž bylo dvacet milionů Rusů," řekl ParlamentnímListům.cz liberecký radní Roman Šotola (ČSSD).

Protestní plachta Vladimira Putina na liberecké radnici, foto: Oldřich Szaban.

Kdyby nás někdo podpořil v roce 1968, mohli jsme dopadnout jinak

Primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) s touto akcí souhlasila, i když se nejednalo o akci města. „Je to špatně chápáno jako politická záležitost. Jde o akt lidství, člověčenství. Podpora ukrajinskému lidu, který ji teď potřebuje. Myslím, že je nutné upozorňovat na tuto situaci takto kontroverzním způsobem. Aby se rozvinula diskuze na toto téma," vysvětlila primátorka ParlamentnímListům.cz. „Názory jsou různé, dostávám spoustu výhrůžných anonymů a vyhrožují mi trestními oznámeními," konstatovala. A některé anonymní e-maily jsou opravdu nechutné ve stylu „Pověsíme tě na větev", „Vykucháme ti děti". Přesto primátorka míní: „Doufám, že se lidé zamyslí nad situací na Ukrajině a na které straně máme stát. Kdyby nás třeba někdo takhle podpořil v roce 1968, tak jsme nemuseli dopadnout tak, jak jsme dopadli," objasnila liberecká primátorka. Někteří lidé však podobného zamyšlení zřejmě nejsou schopni...

S primátorkou souhlasí - alespoň dle svého facebookového profilu - i její náměstek Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům). „Jsem přesvědčen, že jsou věci, na které je potřeba upozornit. Vyvěšením ukrajinské vlajky bychom lidi z letargie nevyburcovali, v dnešní době je zkrátka třeba šokovat," myslel si.

Chápu organizátory i kritiky. Ale ne agresivní anonymní tupce

O události se hojně diskutuje i mezi Liberečany. „Mám plný respekt k těm, kteří považují tuto akci za hranou. Ale chápu i organizátory, kteří chtěli upozornit na nebezpečí ruské rozpínavosti, jejíž důsledky jsme v minulosti zažili na vlastní kůži. Statečný postoj paní primátorky v této věci spíše oceňuji," ozřejmil Petr Soukup. „Ale co odsuzuji, jsou sprosté a agresivní diskuzní příspěvky na internetových webech a výhružné e-maily primátorce. Už dlouho s trpkostí sleduji i u jiných témat opravdu hroznou slovní kulturu některých jedinců. Kteří - kromě toho, že se jedná o zakomplexované nenávistné tupce - jsou i zbabělci. Nejsou totiž schopní se pod svůj názor podepsat. Takovými skutečně pohrdám," dodal. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…