Pafko se v rozhovoru mimo jiné také pozastavil nad tím, čemu všemu jsou lidé v souvislosti s vakcinací schopni uvěřit. Zaráží jej mimo jiné to, že věří nesmyslům o čipech, které by očkované měly sledovat. On naopak velmi kvituje, že máme vakcínu k dispozici takhle rychle. Zároveň dodal, že je potřeba proočkovat co nejvíce lidí, aby došlo k ochraně ohrožených skupin obyvatel.
„Dívám se na tuto problematiku jako občan a lékař. Je třeba upřednostnit lidi, kterým hrozí větší riziko. Sem patří staří lidé, lidé polymorbidní, tedy takoví, kteří mají další nemoci. Obecně se zdůrazňuje hypertenze, diabetes a obezita. Tito pacienti jsou ve větším riziku stejně, jako když jdou na operaci žlučníku, křečových žil nebo kýly. Starým a nemocným vždy hrozí větší riziko. Nákaze koronavirem je u nich proto nutné předcházet,“ míní Pafko.
Zároveň dodává, že čím více očkovaných bude, tím více lidí ochráníme před možnými komplikacemi a před případným zápasem o život na jednotkách intenzivní péče. „Vrcholem ledovce jsou lidé po transplantaci. Ti mají omezenou imunitu, protože dostávají léky, které ji snižují. Pro příklad – profesor Robert Lischke, který nyní provádí transplantace ve FN Motol, uvedl, že se koronavirem nakazilo devatenáct pacientů po transplantaci. A pět jich zemřelo! Každý čtvrtý. To jsou velmi vážné věci, které si lidé neuvědomují. Nejde navíc jen o transplantace, ale i o pacienty, kteří mají různé poruchy imunity. Ty je třeba maximálně chránit. Opravdu stačí málo a takoví lidé budou umírat,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef