Církve chtějí nadále rozšiřovat počet svých škol. Nikoho v nich však prý nebudou nutit k pobožnosti

22.12.2013 15:32

O téměř dvacet procent se za poslední desetiletí navýšil počet žáků a studentů církevních škol. Církve počítají s jeho dalším nárůstem. Většina z nich totiž hodlá rozšiřovat své vzdělávací a výchovné ústavy a dokonce zakládat další.

Církve chtějí nadále rozšiřovat počet svých škol. Nikoho v nich však prý nebudou nutit k pobožnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

Nyní je v České republice v úhrnu přibližně sto třicet církevních škol. Část je určená pro chudé děti, tělesně či duševně postižené nebo žáky se vzdělávacími problémy. Církve ale provozují i výběrová gymnázia. Roku 2011 dle výsledku maturantů byla tři církevní gymnázia mezi desítkou nejlepších v celém státě. Informoval o tom server iDnes.

Server oslovil všech šestnáct církví, které mají nárok na vyrovnání se státem podle nového diskutovaného zákona. Na školství se hodlá v následujících letech zaměřit většina z nich.

V čele katolíci

V současnosti ministerstvo školství vyřizuje žádosti o zřízení jedné základní, jedné střední a dvou mateřských církevních škol, sdělil Patrik Kubas z tiskového odboru. Další žádosti budou zřejmě v dohledné době následovat.

Rozšiřovat své školské instituce hodlá především katolická církev, i tak nejpilnější zakladatel a provozovatel církevního školství. „Žádný z církevních zřizovatelů ale nechce nikde a nikoho lidově řečeno válcovat, tak aby převážilo církevní školství v daném regionu,“ vysvětluje vedoucí Sekce církevního školství České biskupské konference Martin Čech. Zároveň ubezpečují, že jejich školy nejsou uzavřené společenství určené jen úzké skupině věřících. A že nikoho k víře a pobožnosti nenutí. „Poměr věřící - nevěřící nemáme spočítaný. To nezjišťujeme a nijak nezohledňujeme při přijímání žáků,“ dodal Martin Čech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…