Co by znamenal pád vlády? Ohrožení rozpočtu nebo miliard z EU

05.04.2012 7:57

V případě pádu vlády by došlo především k ohrožení rozpočtu na letošní a příští rok, dále čerpání dotací z fondů EU a zkomplikovalo by se majetkové vyrovnání s církvemi. Napsal deník Právo.

Co by znamenal pád vlády? Ohrožení rozpočtu nebo miliard z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o důvěře vládě

Ředitel Evropské kanceláře České spořitelny a člen NERV Petr Zahradník tvrdí, že se v nejbližších třech měsících rozhodne, zda Česko dostane od Bruselu až stovky miliard korun za společné projekty.

Pád vlády by mohl Česko připravit o dotace z EU. Projekty bychom zaplatili sami

Reálný příspěvek by se snadno mohl změnit v pouhou virtuální položku, pokud by skutečně padla vláda a pak po předčasných volbách nastaly zmatky okolo kompetencí či personální přesuny na ministerstvech.

„Protože však Česká republika projekty rozjela, musela by je profinancovat z ročních státních rozpočtů, bez možnosti dodatečného proplacení z Evropských fondů. To by ale totálně rozvrátilo rozpočet,“ varuje v Právu Zahradník.

Nová vláda by musela sáhnout na daně. Nemělo by ale dojít k expanzi sociálních výdajů

Předčasné volby by také mohly znamenat, že vláda nedokáže změnit sazbu DPH, daň z příjmu nebo změnit valorizační schéma důchodů. To jsou zákony, které zajistí, že neporostou schodky rozpočtu. 

Nová vláda by přesto musela na daně sáhnout kvůli stavu rozpočtu, nejspíš by to ale bylo v jiné formě a jiné míře. V dalším období by ale žádná vláda členského státu Evropské unie nemohla přijít s plánem na zvyšování rozpočtového schodku a expanzí sociálních výdajů. Deník Právo to zjistil od analytiků.

„Informace o nejistém osudu vlády není všeobecně dobrá zpráva. Nikdo nemá rád nejistotu, ani investoři, ani občané. Nové volby totiž nic nevyřeší, zvláště pak ne plýtvání ve veřejných výdajích. To je totiž hlavní bolest české ekonomiky,“ vysvětlil Právu ekonom Pavel Kohout, člen NERV a ředitel pro strategii společnosti Partners.

Pád vlády by dlouhodobě znamenal pokles ratingu

Z dlouhodobého hlediska by pád vlády mohl přispět ke zhoršení ratingu země. Došlo by totiž k odkladu reforem a konsolidace veřejných financí. Bez toho by nebylo možné udržet deficit rozpočtu na třech procentech.

Každá nová vláda by pak musela řešit stejné problémy jako nyní, včetně například penzijní reformy. Podnikatelé a firmy by ale pád vlády pocítit neměli.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


   


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…