Co jste to udělali, kouká udiveně Washington na Moskvu. Protože v Sýrii zřejmě Putin předběhl USA se zásadním vojenským krokem

05.10.2015 10:20

Podle názoru americké strany si Rusko vytvořilo během krátké doby nad Sýrií „de facto bezletovou zónu“. Paradoxně o její organizaci nad severní Sýrií jednaly donedávna vedle USA také Jordánsko a Turecko v rámci snahy o to, ochránit civilní obyvatelstvo.

Co jste to udělali, kouká udiveně Washington na Moskvu. Protože v Sýrii zřejmě Putin předběhl USA se zásadním vojenským krokem
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Anketa

Andrej Babiš u Moravce křičel na Kalouska, skákal mu do řeči a použil slovo ,,průser". Co vy na to?

hlasovalo: 6464 lidí

Podle Financial Times byla  jednání o této bezletové zóně důvodem, proč Rusko uspíšilo svoji syrskou akci a zkomplikovala tak americké plány.

Komentář Bloombergu obviňuje  Putinovo Rusko z toho, že bezletová zóna, kterou vytvořilo, slouží k ochraně Asadova režimu a umožňuje mu nerušené „útoky na civilisty“, zatímco bezletová zóna plánovaná Američany měla civilisty podle Bloombergu chránit.

Generál Philip Breedlove, nejvyšší velitel NATO pro Evropu, řekl už minulý týden, že vojenská infrastruktura, kterou Rusko v Sýrii nainstalovalo, znamená „de facto“ bezletovou zónu. Ruská strana tyto názory zatím nijak konkrétně nekomentovala. Breedlove také naznačil, že Rusové mají v Sýrii technologicky sofistikovaná zařízení.

Ze zprávy Bloombergu také vyplývá, že Američané více než rok jednali s Rusy a Íránci o tom, že výměnou za jejich pomoc při svržení Asada dostanou obě země v Sýrii silnější bezpečnostní pozice. Nyní se zdá, že Rusové vyplnili jenom druhou část předpokládané dohody. Nicméně Američané v poslední době opakovaně signalizovali, že na okamžitém odchodu Asada už netrvají.

Vytvoření americké bezletové zóny a humanitárních koridorů podpořila  minulý týden také Hillary Clintonová v rámci prezidentské kampaně. Její demokratický oponent Bernie Sanders tento nápad naopak odmítl  a podpořil Obamův přístup k syrské krizi s tím, že by to znamenalo další, hlubší zainteresování USA v občanské válce v Sýrii. Obama unilaterální vytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií odmítl.

Na bezletové zóně na severu Sýrie a poblíž hranic s Tureckem stále trvá turecká vláda. Podle všeho budou tyto turecké návrhy tématem rozhovorů prezidenta Erdogana v Bruselu tento týden.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…