Cože? Že by česká společnost byla takto trapně nevyyspělá? Pedagožka v ohromení. Jde o dnešní děti a seniory

02.02.2019 12:19

Pedagožka Jindřiška Vitvarová se na svém facebookovém profilu pozastavila nad článkem z deníku Metro, jenž poukazoval na to, že někteří rodiče si nepřejí, aby jejich děti viděly v domovech seniorů „ležáky“.

Cože? Že by česká společnost byla takto trapně nevyyspělá? Pedagožka v ohromení. Jde o dnešní děti a seniory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

„Mladí vnímají negativně generaci 55+? Starat se má stát a ne rodina? Teenageři se nevídají se svými babičkami a dědy? Cože? Tomu odmítám věřit, že by česká populace byla takhle trapně nevyspělá. Naopak, studenti naší školy jsou zapojeni v projektu Hodinový vnuk, kde pravidelně navštěvují staré lidi. Moje babičky 85+ se často vídají s vnoučaty a nikoho by nenapadlo, že by to mělo být jinak. Buď tenhle článek psal Marťan, anebo žiju v nějaké alternativní realitě,“ poznamenala Vitvarová.

Článek cituje například Evu Stiborovou z domova seniorů v Sokolnicích u Brna. Ta se pozastavila nad tím, že některé děti při návštěvě domova odmítly navštívit seniorky na pokojích. „Dozvěděla jsem se, že někteří rodiče si nepřejí, aby děti viděly seniory ležící v postelích na pokoji,“ uvedla Stiborová.

Obdobný pohled zná i zakladatelka Geriatrického centra Praha Iva Holmerová, která se domnívá, že jde o možný obraz ageismu v naší společnosti. Zároveň však připouští, že jde leckdy o nedorozumění. 

Stiborová však podle článku deníku Metra zpracovala průzkum mezi žáky středních a základních škol. A z něj se dozvěděla, že prý až třetina dotazovaných se vůbec s rodiči nebaví o prarodičích. „Pouhá desetina z nich se domnívá, že o bydlení dědy a babičky by se měla postarat především vlastní rodina, zatímco téměř polovina dotázaných dětí a teenagerů by starost přenesla na domovy důchodců,“ zaznívá dále v článku. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…