Čunek tvrdí, že klienti H-Systemu jsou okrádáni. Proto podal oznámení

19.03.2014 15:25

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) je přesvědčen, že správci konkurzní podstaty v kauze H-System minimálně postupovali nesprávně a že poškození klienti této společnosti jsou okrádáni. Čunek to uvedl na tiskové konferenci k trestnímu oznámení, které podal na advokáty Ivo Mráze, Josefa Monsporta, Hanu Marvanovou a Evu Hodačovou pro podezření z možného podvodného vedení konkurzu H-Systemu.

Čunek tvrdí, že klienti H-Systemu jsou okrádáni. Proto podal oznámení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Marvanová kvůli tomu podala na senátora trestní oznámení pro podezření z křivého obvinění. Čunek je ale přesvědčen, že se pomluvy nedopustil. „Podal jsem ho (trestní oznámení) na základě mého přesvědčení, že postup správce konkurzní podstaty a dalších minimálně není správný a že tito lidé postupovali velmi chybně, ne jako správní hospodáři," vysvětlil Čunek svůj krok.

Nejde mi o pomluvy, říká senátor

Svá slova na tiskové konferenci doložil několika příklady prodeje majetku H-Systemu správci konkurzní podstaty, za nějž podvedení klienti podle Čunka obdrželi mnohonásobně méně, než za kolik se později ty samé pozemky zpeněžily.

Příkladem jsou podle něj třeba pozemky v lokalitě Lichoceves, které správci podle Čunka prodali v roce 2002 za zhruba 17 milionů korun, po šesti letech se ale asi třetina těchto pozemků prodala za více než 400 milionů korun. Senátor kritizoval především skutečnost, že pozemky H-Systemu správci prodávali v mimosoudní dražbě.

„Jsem přesvědčen, že jsou okrádáni klienti H-Systemu," prohlásil Čunek. Vyjádřil se také k trestnímu oznámení, které na něj podala Marvanová, jež zastupovala část klientů H-Systemu a dnes je první náměstkyní ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), a Josef Monsport, jenž působil jako správce konkurzní podstaty v kauze H-System. Lidovecký senátor je přesvědčen, že z dokumentů, které shromáždil, vyplývá, že si nic nevymyslet. „Na žádné pomluvě doktorky Marvanové nemám zájem," zdůraznil Čunek. Nemyslí si ani, že by nakonec mohl být obviněn.

V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti, odsouzen byl na 12 let vězení. Smetka tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr. V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …